TULku v neděli pořádně provětráme

Tuto neděli 30. září bude na naší univerzitě pořádný průvan. Univerzita se otevře dokořán všem, kteří ji chtějí poznat.

Na akci Univerzita dokořán jsou vítáni noví studenti, studenti vyšších ročníků, kteří o víkendu opět zabydlí Liberec, i všichni Liberečané a lidé z okolí a jejich děti – především ty zvídavé, které si mohou v našich laboratořích leccos vyzkoušet.

„Poprvé otevřeme pro veřejnost také nově postavenou budovu L, kde sídlí Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Pracovníci CxI budou zdarma provádět testy vzorků alkoholu na přítomnost metanolu, ale k vidění a k vyzkoušení bude v Elku mnoho dalšího: větrný tunel, průmyslový tomograf nebo unikátní 3D tiskárna,“ zve za organizátory Univerzity dokořán Miloš Hernych.

Po celou neděli 30. září bude naše Univerzita dokořán! Věříme, že vír událostí vás přitáhne až k nám a nesmete.

Technická univerzita v Liberci otevře v tento den i celou řadu unikátních laboratoří:  světlocuknu, kde se návštěvníci mohou zúčastnit závodů autíček na solární pohon, v molekulovně bude vše připraveno pro chemické pokusy, GISovna nabídne ukázky systémů GIS, v jetiřezně zájemci nahlédnou příčným řezem přímo do vnitřností vozu Škoda Yeti.

Logoblikna, biovědna, hertzovna, břitovna nebo například člunkovna odhalí tajemství svého názvu jen těm, kteří do nich v neděli zavítají.

„V areálu ústavu zdravotnických studií otestují váš zdravotní stav, v budově A se budete moci svézt elektromobilem nebo se zúčastnit soutěže o nejlepší natočenou skeč. Natočíte si ji pochopitelně u nás, ve studiu TULywood, které bude sídlit v budově A . V budově E2 otevřeme zkušebnu motorů, kde návštěvníci uvidí jediný exemplář auta poháněného vodíkovým spalovacím motorem v České republice,“ vybíral dále namátkou z bohatého nedělního menu Miloš Hernych.

V prostoru menzy vystoupí také univerzitní Úplně nenormální ochotnický spolek – Únos, který uvede detektivní hru „Čtyři tváře pro vraha aneb To nerozeznáte Picassa od Knížáka?“.

"Srdečně zveme i všechny zaměstnance univerzity, ať přijdou i se svými rodinami a blízkými a ať určitě nenechávají doma své děti. Naskytne se jim jedinečná příležitost podívat se, kde jejich otcové, matky a tety pracují," dodává prorektorka TUL Jana Drašarová.

Akce zároveň propojí druhý ročník studentského open-air festivalu NaTUL, na kterém zahraje šest kapel včetně držitelů Anděla za objev roku Goodfellas (obr. 2).

V článku zbylo ještě trochu místa, takže pokračujme ve výčtu:

Sedmimílové boty, jízda na Segway, vysokorychlostní kamera, mikroskopy, tkaní, pletení, aplikace nanovláken, roboti a manipulátory, hra Angry Birds, plazmová komora, ukázky prací studentů Dětské univerzity, slack line, origami, vrtulníky, autíčka a svijanské pivo...

Univerzita dokořán se koná pod hlavičkou projektu Otevřená univerzita a ve spolupráci se Studentskou unií Technické univerzity v Liberci a libereckým klubem ESN.

Okna, dveře, dvory, uličky i laboratoře kampusu Technické univerzity v Liberci na Husově ulici otevíráme tuto neděli 30. září od 12.00 do 17.00 hodin, program v kampusu začíná již v 10.00 hodin a končit se bude… stále ještě v neděli?

-red-

Ilustrační fotografie z laboratoří a akcí na TUL: Miroslav Wallek, Radek Pirkl a archiv T-UNI.