Otevíráme nový předmět – Umění gastronomie

Studenti  magisterských oborů Fakulty a umění a architektury naší univerzity mají v tomto akademickém roce poprvé možnost přihlásit se na zcela nový a unikátní předmět Umění gastronomie. Nabídka fakulty byla rozšířena z iniciativy děkana Zdeňka Fránka. Otevřít nový obor ho napadlo při služebním pobytu na univerzitě v Chile, kde je této oblasti věnována velká pozornost a chilská kuchyně podle Fránka odráží celou řadu kulturních vlivů.

Na světě je jen málo míst, kde si mohou studenti takový obor na vysoké škole vybrat. Vedle Spojených států to jde třeba ve Švédsku, Dánsku či Německu a od 1. října také v České republice, konkrétně v Liberci. „Zkušebně otevíráme dva ateliéry, ve kterých se bude gastronomie spojovat s uměním i architekturou. Jeden povedu já a jeden profesor Bořek Šípek, který je velký gurmán a má v této oblasti velké zkušenosti. Například jako autor rautu při podpisu smlouvy o vstupu České republiky do NATO,“ řekl Zdeněk Fránek s tím, že v prvním roce výuky bude vedení fakulty analyzovat své zkušenosti, na jejichž základě připraví podklady pro žádost o akreditaci. „Mým cílem je co nejdříve otevřít katedru Umění a gastronomie, a otevřít i PhD studium tohoto oboru,“ dodal.

Fakulta nebude – jak by se mohlo zdát – vychovávat manažery, kuchaře ani provozní hotelů, ale skutečné znalce jídla v tzv. aristologii – vědě o umění vařit a stolovat. Smyslem předmětu je podle Fránka kultivace tohoto opomíjeného umění a uchopení celé problematiky gastronomického umění z hlediska filozofického, z hlediska jeho historie i současných potřeb a etiky. Ke spolupráci vyzval odborníky na slovo vzaté – kromě designera Bořka Šípka i známého gourmet-kritika a gastronomického publicistu Vladimíra Poštolku či filosofa a klinického psychologa Petra Rezka. „Dnes píše o gastronomii každý, přitom až na výjimky nezná historii ani původ tradičních jídel a jejich původní chuť ani způsob servírování. Jídlo většinou hodnotíme podle pravidla chutná nechutná. Chceme učit o gastronomii v kulturních souvislostech,“ řekl novinářům Vladimír Poštulka. „Nebudou chybět přednášky o historii, ale i reálná příprava. Budeme organizovat schůzky s předními kuchaři, aby studenti zjistili, jak mají jídla opravdu chutnat,“ dodal.

Je třeba si uvědomit, že gastronomie není jen vaření, ale je i nedílnou součástí kultury s mnoha dalšími projevy jako kultura stolování, národní identita apod. a patří sem i veškeré její invektivy do architektury a umění. „Mluvil jsem o tom se studenty. Je to pro ně něco nového a velmi lákavého. Mají velkou chuť se do této problematiky ponořit a pochopit ji od dob poslední večeře přes honosné hostiny na císařských dvorech až po současné potřeby a stravování v kosmu. Nabídneme jim skutečně komplexní pohled na to, jak se může stravovat a jak se stravujeme. Je to živý a rychle se vyvíjející předmět. Výuku budeme doplňovat o stále nové poznatky z domova i ze světa,“ konstatoval profesor Fránek.

Absolventi předmětu by měli být podle Fránka schopni připravit nejen výjimečnou a honosnou hostinu na určité téma či podle národních zvyklostí, ale i intimní „tečku“ pro soukromou slavnost.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 514