Vybraní studenti fakulty strojní naší univerzity mají šanci studovat v Kanadě a absolvovat také praxi v kanadských podnicích (co-op). Umožňuje jim to smlouva o spolupráci, kterou podepsalo vedení fakulty se dvěma prestižními kanadskými univerzitami Conestoga College a University of Waterloo.
„Smlouvy jsou uzavřeny na dobu pěti let. V rámci dohod jsme začali s reciproční výměnou studentů. Od začátku září tady máme dva studenty z Conestoga College a dva naši studenti před několika dny odletěli do Kanady,“ řekl proděkan FS TUL Karel Fraňa.
Kanadští studenti čtvrtého ročníku Conestoga College Christopher Murphy a Gary Rachitsky už za sebou mají čtyřtýdenní praxi v průmyslovém podniku Licon Heat s.r.o. v Liberci. V praxi budou pokračovat po skončení zimního semestru.
Kanadští studenti si hradí pobyt v České republice ze svých zdrojů, částečně jim finančně přispívá i fakulta. „Během jejich pobytu jim ale fakulta strojní především zajistí pracovní příležitosti, které mají jednak povinné v rámci svých studentských aktivit a jednak jim umožňuje získat finanční prostředky na pobyt. To že si na pobyt vydělávají, považují za normální,“ řekl docent Fraňa. Dodal, že ve spolupráci s ostatními fakultami připravila fakulta pro své kanadské stážisty výukový program, který odpovídá jejich studijnímu programu v Kanadě. Podílejí se na něm kromě fakulty strojní i fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, ekonomická fakulta a fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická.
Oba zaoceánští studenti vypadají spokojeně. „Praxe byla užitečná a splnila naše očekávání. Pracovali jsme ve vývojovém oddělení a zapojili jsme se do vysoce kvalifikované činnosti na moderních přístrojích, především do výzkumu konvektorů. Bavilo mě řešit konkrétní zadání z výroby, měl jsem dobrý pocit i z toho, jak nás ostatní pracovníci vzali mezi sebe,“ řekl Christopher. „Když k tomuto dojmu připočtu další pozitiva, jako je úžasná historická architektura, příjemní lidé a prakticky stejné klima jako u nás, umím si představit, že se tady usadím na delší dobu, pokud by byla práce v mém oboru,“ dodal budoucí konstruktér za souhlasného přikyvování svého kolegy.
Christophera a Garyho zaujala přednáška zástupců fakulty strojní a prezentace liberecké univerzity letos v květnu na jejich Alma Mater. Nebyli sami a o stáž v Liberci museli soutěžit s více zájemci. Nejeli úplně do neznáma. „Věděli jsme, že ve Střední Evropě existuje malá Česká republika, známe český hokej a slyšeli jsme o úspěších ve vědě v oblasti nanotechnologiií, se kterou je liberecká univerzita spojována. Docela se s Christopherem těšíme na práci v laboratořích. Už jsme si některé prohlédli, jsou perfektní,“ řekl Gary. Dodal, že budou v zimním semestru chodit na výuku v anglickém jazyce a v laboratořích budou mimo jiné pokračovat v řešení výzkumných úkolů z Licon Heat. „Úzké spojení školy s průmyslovou praxí bylo jedním z bodů, které mě na prezentaci zaujalo,“ připomněl.
Spolupráce s kanadskými univerzitami je podle prorektora TUL Pavla Němečka velmi prestižní záležitost, která zvýší i atraktivnost studia na nejstarší liberecké fakultě. „Mobilitu studentů podporujeme v rámci našeho institucionálního rozvojového projektu, ze kterého jsme také přispěli na pobyt našich studentů v Kanadě. Zahraniční zkušenosti studenty významně obohacují a zvyšují cenu našich absolventů na trhu práce. Zahraničním studentům máme co nabídnout - kvalitní výuku v anglickém jazyce i špičkově vybavená vědecká pracoviště. Výměna studentů určitě přispěje k tomu, že o studium a následně i o práci v České republice budou mít stále větší zájem zahraniční odborníci,“ řekl docent Němeček.
Fakulta strojní spolupracuje s kanadskými školami již delší dobu. Cestu jí tam prošlapal její absolvent Tony Martínek, žijící v Kanadě. V letech 1991-1993 byl zodpovědný za vzdělávací projekt “Program spolupráce s institucemi mezi Kanadou a ČSFR“. Pan Martínek také založil soukromé stipendium pro studenty Fakulty strojní Technické Univerzity v Liberci. Tím umožnil vybraným libereckým studentům čtyř až šestitýdenní pobyt na kanadských univerzitách a v průmyslových podnicích. I to je jeden z důvodů, proč panu Martínkovi udělí na návrh děkana fakulty strojní v říjnu naše univerzita titul doctor honoris causa.
J. Kočárková
Další články v rubrice

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...

Naši designéři znovu ozdobili Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Studentky a studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL dostali opět příležitost předvést svoji kreativitu na exkluzivní módní přehlídce během prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W25. Součástí studentského bloku byla i soutěžní módní...

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL
Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...