Užitečnou novinku, která významně přispěje k bezpečnosti na silnicích, dnes na tiskové konferenci představil vědecký tým profesora Jiřího Militkého z fakulty textilní. Naši vědci přišli na to, jak využít liniový zdroj světla z optických vláken zabudovaný v textiliích. Nový postup byl vyvinutý v rámci projektu TIP MPO a je patentován jako užitný vzor. Univerzita už zažádala i o mezinárodní patent.
Díky takto použitým optickým vláknům na oblečení, batozích nebo dětském kočárku a jízdním kole uvidí řidič chodce či cyklistu až na dvoukilometrovou vzdálenost. „Běžně používané reflexní prvky přitom upozorní řidiče na chodce na vzdálenost pouhých 200 metrů, a to jen při přímém osvětlení reflektory automobilu. V nerovném terénu, kdy nedojde k přímému ozáření, jsou pasivní reflexní prvky nefunkční a viditelnost ještě nižší.To řeší aktivní bezpečnostní prvky. Veřejnost zná světlo emitující diody, které jsou však pouze bodovým zdrojem a nezobrazují obrys předmětů a osob. Naše řešení založené na liniových zdrojích (textiliích se zabudovanými stranově vyzařujícími optickými vlákny) zvýrazní obrysy předmětu i osoby, a přesně tak identifikuje polohu a rozměr všech účastníků silničního provozu,“ řekl novinářům vedoucí katedry materiálového inženýrství FT TUL Jiří Militký.
Členka vědeckého týmu Dana Křemenáková připomněla, že fakulta textilní při vývoji této aplikace spolupracovala s dalším členem klastru technických textilií CLUTEX společností STAP Vilémov a.s. a také s Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. Upozornila zároveň na speciální aplikace pro dětské kočárky, kola, invalidní vozíky, školní tašky, kabelky, batohy, atd.
Lemovky a tkaničky se zabudovaným optickým vláknem už vyrábí společnost STAP Vilémov a představila už také první bundy a školní batohy vybavené svítícími proužky na letošním veletrhu Styl a Kabo. K osvětlení stačí miniaturní zdroj světla s baterií, který lze rozsvítit a zhasnout. „Zdroj je možné jednoduše odpojit a taková bunda se dá běžně prát při teplotě 40 stupňů nebo chemicky čistit," doplnila Blanka Bůbelová, výrobní ředitelka společnosti. Baterie vydrží až na deset hodin nepřetržitého svícení. Podle Bůbelové světelné bezpečnostní vybavení se cenově projeví velmi přijatelně. „Ve srovnání s běžným výrobkem se cena navýší v rozmezí od 200 do 600 korun,“ uvedla Bůbelová.
Takové zdražení se podle Miroslava Kláska ze společnosti BESIP rozhodně vyplatí. „Už jsme takto vybavené výrobky testovali v běžném provozu a výsledky jsou více než uspokojivé. Výrobky doplněné těmito aktivními bezpečnostními prvky mohou zachránit mnoho životů. Vhodné jsou nejen pro děti, ale i pro seniory a cyklisty,“ konstatoval Klásek.
Využití textilií se zabudovanými stranově vyzařujícími optickými vlákny je široké - od technicky orientovaných aplikací až k textilnímu a oděvnímu designu. Mezi technické aplikace patří různé typy ekonomického nouzového osvětlení, kdy je potřeba potlačit oslňování. Dobře se hodí například k osvětlení nouzových východů, schodiště, chodeb, výtahů ale také nemocničních postelí a dětských inkubátorů. Uvažuje se také o světelném vymezení ploch na parkovištích nebo mobilních přistávacích drah.
Mezi aplikace související s designem patří emoční textilie, estetické doplňky, náhrada šperků. „Umím si představit, že se doplňky podřídí náladě nositele. Když je mi dobře, svítím jasně červeně, když je mi smutno, volím třeba tmavě zelené světlo," řekl Jiří Militký. Barevné světlo ale může podle něj mít i velmi praktické a užitečné využití: „Pacient na nemocniční posteli může podle domluvené barvy signalizovat svoje potřeby,“ doplnil profesor Militký.
J. Kočárková
Foto: J. Kočárková a Radek Pirkl
Další články v rubrice

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...

Hurá, hotovo! Vlnu promocí zahájila fakulta mechatroniky
Radost, slova díků a jásot ovládly kampus Technické univerzity v Liberci. V univerzitní aule začala sedmidenní série promocí a potrvá až do 1. července. Jako první převzali diplomy absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových...

Hurá, hotovo! Vlnu promocí zahájila fakulta mechatroniky
Radost, slova díků a jásot ovládly kampus Technické univerzity v Liberci. V univerzitní aule začala sedmidenní série promocí a potrvá až do 1. července. Jako první převzali diplomy absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových...