Rozšířili jsme registr dárců kostní dřeně

registr 047.jpg
Do svých 60 let bude v registru dárců.

Především studenti Technické univerzity v Liberci, ale i její zaměstnanci a také studenti jiných libereckých škol zareagovali kladně na studentskou výzvu a zapsali se dnes do Českého registru dárců krvetvorných buněk.

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a odběry testovacích vzorků krve prováděli v prostorách našeho ústavu zdravotnických studií pracovníci z Institutu klinické a experimentální medicíny.

K registru dnes mezi 8.00 a 13.00 hodinou přišly téměř čtyři desítky lidí, pět z nich odbornice z pražského registru dárců na základě dotazníku a pohovoru vyřadily. Překážkou, která některé zájemce o dárcovství diskvalifikuje, může být špatný zdravotní stav, užívání některých léků nebo třeba špatné snášení pohledu na krev při odběrech. To se netýkalo 33 lidí, kteří si dnes nechali vzorek krve odebrat a vstoupili do registru dárců krvetvorných buněk. Byli mezi nimi především naši studenti, ale také zaměstnanci technické univerzity i studenti z jiných škol.

„O možnosti vstupu do registru mi řekla moje sestra, která na technické univerzitě studuje. Rozhodly jsme se, že do registru vstoupíme obě. Už jsem darovala plazmu, krev se chystám darovat, když je teď tady další příležitost, jak někomu pomoct, ráda pomůžu,“ říká Bára, studentka vyšší odborné zdravotnické školy v Liberci, která si pro další informace o dárcovství přišla před týdnem na naši univerzitu na přednášku, která dnešním odběrům předcházela.

„Jsme mladí lidé, máme dobrou regenerační schopnost, navíc, jak jsem slyšela, dárců není mnoho. Nevadí mi ani pohled na krev,“ shrnuje důvody, proč se dnes přišla zapsat, Veronika, studentka naší ekonomické fakulty.

„Když už lidé z registru přijeli až sem za námi na školu, tak stačí udělat opravdu už jen krok a můžeme tím někomu pomoct,“ doplňuje Veroničin spolužák z fakulty Daniel při vyplňování vstupního dotazníku.

Při prvním ročníku výzvy na rozšíření registru dárců krvetvorných buněk, kterou také organizovala Studentská unie Technické univerzity v Liberci za podpory vedení školy, přišlo k odběrům 74 studentů. Dnešní účast byla nižší. Podle Gabriely Hoškové, koordinátorky Českého registru dárců krvetvorných buněk, bude možné celkový dopad studentské kampaně sečíst až za několik dní, s některými potenciálními dárci během dneška domluvila telefonicky registraci na dálku, kdy z IKEMu zájemcům pošlou poštou testovací sadu k odběru slin, a další zájemci o vstup se objednali k odběrům do sídla IKEMu v Praze.

Dnešními zápisy do registru končí letošní kampaň Studentské unie Technické univerzity v Liberci Připoj se a daruješ život, která navazovala na loňský první ročník. Cílem kampaně bylo rozšířit registr dárců krvetvorných buněk a povědomí o něm mezi mladými lidmi, kteří jsou ideálními dárci. Kampaň převzali od libereckých studentů i další české vysoké školy.

Radek Pirkl