Profesor Kůs: vysoké školy nemohou využít své úspory

Nákup přístrojů komplikuje zákon.jpg
Nákup přístrojů komplikuje zákon

Zákon o veřejných zakázkách je v podstatě nepoužitelný pro nákup špičkového vybavení laboratoří. Řekl to rektor naší univerzity a místopředseda České konference rektorů pro tvůrčí činnost Zdeněk Kůs v rozhovoru pro portál Česká pozice na téma metodického pokynu č. 24 v OP VaVpI a případného využití úspor z realizovaných projektů.

V rozhovoru připomněl, že Česká konference rektorů v posledních letech na to opakovaně upozorňovala premiéry, ministry i jejich náměstky. „Vysoká škola nemůže bez rizika trestního stíhání nakoupit unikátní přístroj, který má jen jednoho dodavatele. A to ani v případě, kdy – jako například naše univerzita – ušetřila stovky milionů na stavbě budovy,“ poukázal profesor Kůs.

Problematiku využití úspor, která se týká v podstatě všech veřejných vysokých škol ČR, považují rektoři podle Kůse dlouhodobě za kritickou. Připomněl, že v rámci rámci České konference rektorů před dvěma roky zřídil pracovní skupinu, která se touto problematikou zabývá a jedná s představiteli státní správy. „Po řadě jednání, která  jsme vedli bez valného výsledku s řadou ministrů či jejich náměstků, se nyní znovu obracíme přímo na pana ministra Chládka,“ konstatoval rektor TUL.

Vysoké školy mohou podle profesora Kůse ze svých úspor využít jen malý zlomek. „Ministerstvo má sice letos k dispozici značné prostředky, pocházející kromě jiného z úspor při realizaci projektů, je však prakticky nemožné je smysluplně utratit, máme-li dodržet zákon.  Do poloviny listopadu, což je termín ministerstva, lze nakoupit pouze malé položky, přístroje nejvýše do dvou milionů korun. Pokud ovšem je podobných přístrojů více či mají stejného dodavatele, je rozhodující cena všech dohromady“,“řekl rektor s tím, že takový stav nepomůže ani školám ani ministerstvu v čerpání evropských prostředků.

Na otázku, jaké je řešení a zda je možná nějaká náprava, aby bylo možné čerpat větší část úspor, odpověděl Zdeněk Kůs: Vyčerpat úspory za stávajících podmínek není možné. Řešením by bylo buďto uvolnit ministerské podmínky či dojednat v Bruselu možnost posunutí části prostředků do příštího roku, aby bylo možné nakupovat i přístroje větší, v režimu otevřeného řízení, které pro podobné nákupy zásadně používáme. Mimochodem – toto řízení trvá několik měsíců, se všemi procedurami až půl roku. Dalším krokem, který by prospěl výzkumu v této zemi, je novelizace zákona o veřejných zakázkách, která by umožnila nakoupit opravdu špičková, unikátní a světově jedinečná zařízení.“

J. Kočárková

 

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393