Akademický rok zahájili rektoři na naší univerzitě

Zahájení akademického roku 2014 2015.jpg
Záhájení akademického roku poprvé v Liberci

Více než třicet rektorů veřejných i soukromých škol se dnes sešlo v nové aule naší univerzity na slavnostním zahájení akademického roku 2014-2015. Slavnostního aktu se zúčastnili ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, předseda České konference rektorů Tomáš Zima a předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. Pozvání přijali také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

Slavnostnímu aktu předcházelo 130. zasedání předsednictva České konference rektorů (ČKR). Rektoři mimo jiné diskutovali s ministrem Chládkem o aktuálních problémech vysokého školství České republiky. „Univerzity musí podporovat a rozvíjet kritické a inovativní myšlení. Dávat prostor pro odborný dialog a rozvoj demokratické společnosti. Není pochyb o tom, že vysoké školy posouvají vědecké poznání kupředu. Musí ale včas reagovat na nové výzvy, být živým a tvůrčím organismem," řekl ministr. K připravované novele zákona o vysokých školách zdůraznil, že je pro něj důležitá podpora české akademické obce a dialog na dané téma. Podle předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy je důležité, že vysokým školám přidělila vláda na výuku z rozpočtu stejnou částku i přes pokles počtu studentů. Zvýší se tak koeficient na studenta a to dává naději, že v systému financování vysokých škol získá prioritu kvalita nad kvantitou.

Slavnostní zahájení akademického roku se koná každoročně na vybrané vysoké škole. Letos se mohlo poprvé uskutečnit na naší univerzitě díky dokončení budovy nového Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie (budova„G“), ve kterém je i nová aula s kapacitou 350 míst. Rektor TUL Zdeněk Kůs připomněl, že nová budova vyrostla symbolicky na místě zatíženém nepříznivou historií. „V této oblasti celkem pokojně po staletí žili a tvořili Češi, Němci a Židé. Díky tomu se stalo Liberecko jednou z nejbohatších a nejvíce prosperujících oblastí v Evropě. Stačilo však málo a začalo se tady vraždit a zapalovaly se svatostánky. Na místě, kde dnes stojí naše nová budova „G“ , čekali lidé na vyplnění svého tragického osudu v dřevěných barácích a devastující éra komunistického diktátu nepřinesla také nic pozitivního. Rok 1989 nám přinesl svobodu, studují u nás studenti z více než stovky zemí a všichni mají svobodný přístup k informacím. I letos k nám nastupují mladí lidé plni naděje, že si splní své sny a představy o životě,“ řekl ve svém slavnostním projevu profesor Zdeněk Kůs. Akademičtí pracovníci by podle něj měli udělat vše pro to, aby jim vytvořili tvůrčí prostředí, ve kterém mají největší šanci talentovaní a poctiví pracanti. "Učiňme vše pro to, aby vysoké školy dnes - stejně jako po staletí - nasávaly talentované a pracovité lidi, aby neměly jen svoji výuku, ale byly i nezpochybnitelnými ostrůvky kultury, vzdělanosti, vědy,“ vyzval  své kolegy Zdeněk Kůs.

Technická univerzita v Liberci patří k dynamicky se rozvíjejícím univerzitám. V posledních letech získala na rozvoj přes miliardu korun z evropských fondů. Vybudovala nové Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) a nové Vývojové centrum, jehož součástí je i aula. Desítky milionů korun šly také do projektů zaměřených na propagaci vědy a techniky a na práci s mládeží. V příštích letech chce univerzita čerpat dotace především na moderní přístroje, ale také "nakoupit" špičkové odborníky ze zahraničí. „Chceme sestavit mezinárodní týmy. Již nyní u nás pracuje řada lidí ze zahraničí, ale chtěli bychom získat špičkové výzkumníky z celého světa. To je sen každé univerzity na světě i většiny českých vysokých škol a já věřím, že nám v tom nový operační program pomůže," řekl dnes novinářům profesor Kůs. Už Operační program Výzkum a vývoj pro inovace to podle něj měl umožnit a bylo chybou, že nakonec na to nebylo možné peníze z EU použít.

Naše univerzita zahajuje svůj 62. akademický rok s více než 8 300 studentů. Není to však počet konečný – ještě probíhají na některých fakultách zápisy do vyšších ročníků studia a do doktorského studia a celostátní studijní statistiky se uzavírají až na konci  října.

Do prvních ročníků se k 26. září 2014 zapsalo z přijímacího řízení 3033 uchazečů (bakalářského, magisterského, magisterského navazujícího a doktorského studia). Do bakalářských studijních programů se na Technickou univerzitu v Liberci ke stejnému dni zapsalo 2 187 nováčků. Na šesti fakultách a jednom vysokoškolském ústavu nabízíme celkem 63 studijních programů a 110 studijních oborů. Za svoji více než šedesátiletou historii vychovala naše univerzita zhruba 33 tisíc absolventů.

Jaroslava Kočárková
foto: Radek Pirkl, Radek Petrášek a J. Kočárková

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 623

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce