Unikátní výstava opět spojí na TUL vědu a umění

Unikátní výstava spojení vědy a umění na TUL
Krajková dálnice digitálně

Katedra designu FT TUL slavnostně zahájí ve středu 19. listopadu v 16 hodin ve vestibulu budovy „G“ unikátní výstavu. Svoji tvorbu zde představí docentka Emilie Frýdecká, která patří k nejvýraznějším osobnostem v oblasti novodobého textilního umění. Její tvorba je spojena zejména s paličkovanou krajkou, které moderní technologie dávají nové a originální dimenze.

Výstavu pořádáme v rámci projektu „Umění a věda II“, jehož cílem je ukázat, že vědecké metody a výsledky výzkumné práce se mohou uplatnit i v umění,“ říká vedoucí katedry designu FT TUL Renata Štorová. Připomíná, že tato neformální aktivita vedla k vytvoření virtuálního integrovaného ateliéru (tvůrčí dílny) „Umění a vědana Fakultě textilní TUL. Realizací projektu vznikla podle ní systematická možnost otevřeného přístupu k unikátním možnostem, a to jak pro výtvarníky domácí, tak i z dalších institucí.

V rámci projektu „Umění a věda I“, uspořádala katedra loni úspěšnou výstavu Svatoslava Krotkého „Nanovariace“, ve které se představila pouhým okem neviditelná nanovlákna jako netradiční forma uměleckého vyjádření. Díky tvorbě Svatoslava Krotkého se nanovlákna „zhmotnila“ ve vzdušných a působivě něžných plastikách..

Emilie Frýdecká splňuje cíle projektu (rozšířit a zintenzivnit již započaté aktivity),  když  propojuje fotografickou digitální technologii s bohatou textilní strukturou paličkované krajky. Na výstavě budou k vidění originální díla z paličkované krajky ale i digitální fotografie a montáže, které zajímavým způsobem ukazují, co se dá vytvořit citlivým a nápaditým  vrstvením krajky.

Akademická malířka docentka Emilie Frydecká (*1938) vystudovala Vysokou škol uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér Krajky a výšivky u Emilie Paličkové a ateliér Textilního výtvarnictví u Antonína Kybala. V letech 1990 až 2001 působila na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze jako pedagog v ateliéru Textilní tvorby. Od roku 2001 působí na Katedře designu FT TUL. Nejprve se věnovala technice výšivky a aplikaci, které využívala při tvorbě textilních koláží. Postupně se stala základem její tvorby technika paličkované krajky, se kterou zachází velmi volně a ponechává ji plně ve službách výtvarného záměru. Její plošné i prostorové kompozice jsou zbaveny jakéhokoliv vnějšího dekorativismu. Jsou budovány se smyslem pro monumentalitu s graficky chápanou nití. Vytvořila i řadu prací v oblasti užité krajky, výšivky a aplikace určené pro interiéry a soubory návrhů určené pro oděv. V roce 1991 získala Křišťálovou paličku na Mezinárodním bienále krajky v Bruselu.. V současné tvorbě autorka skloubila textilní strukturu krajky s fotografickým záznamem a vytvořila tak originální díla, ve kterých se obě oblasti citlivě prolínají.

J. Kočárková

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 622

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce