sobota 25. květen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Vyčlenit handicapované studenty? Ne, říká rektor.

Vyčlenit handicapované studenty? Ne, říká rektor.

Vyčlenit handicapované studenty? Ne, říká rektor
Handicapované studenty nebudeme oddělovat

Rektor naší univerzity Zdeněk Kůs poskytl médiím prohlášení v souvislosti s výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu handicapovaných žáků. Přinášíme ho v plném znění:

Student každé školy, ať zdravý či postižený, nesmí narazit na žádnou překážku kromě té jediné, kterou je obtížnost přednášené látky. Zásadně nesouhlasím s výrokem pana prezidenta o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a ostatních dětí. Je to proti mému osobnímu i profesnímu přesvědčení, ale i proti filosofii, kterou prosazuje Technická univerzita v Liberci.

Některé děti neměly to štěstí a nenarodily se zcela zdravé. Považuji za nepřípustné, abychom je oddělovali a na celý život je vyčlenili z většiny. Uvědomme si, že pro každého z nás se ve zlomku vteřiny může změnit svět. Stačí zakopnout, upadnout a doživotní pobyt na vozíku je realitou…

Naše univerzita již více než deset let uskutečňuje program podpory zdravotně postiženým studentům, jehož cílem je zpřístupnit jim vysokoškolské vzdělání.  Každý, kdo má intelektuální předpoklady, může u nás studovat, ať je upoután na invalidním vozíku, neslyší, nebo se pohybuje se slepeckou holí. Vybudovali jsme Akademickou poradnu a centrum podpory. Ta koordinuje podpůrné aktivity a poskytuje odborné poradentství všem studentům, kteří to potřebují. Na naší univerzitě už několik let není výukový prostor, kam by se nemohl bez jakýchkoliv problémů dostat handicapovaný student či zaměstnanec. Vynaložili jsme desítky milionů korun na investice do bezbariérové úpravy, na inovaci kurzů a studijních materiálů pro handicapované studenty, na úpravu a zpracování přednášek, rozšíření poradenských služeb nebo například na školení pro zaměstnance univerzity.

Na naší univerzitě studuje zhruba 20 handicapovaných lidí a nikdo s tím nemá problém. Dělá mi dobře, když vidím, jak jim ostatní kolegové pomáhají, obědvají s nimi v menze, povídají si a smějí se. Nemám sebemenší avíza o nějaké šikaně.

Nesouhlasím s názory, že by měli handicapovaní žáci být vyloučeni ze společnosti ostatních dětí. Od základních škol přes školy střední až po vysoké školy musí být naší snahou tyto lidi integrovat a zapojit je do běžného života. Neděláme to jen pro ně, ale i pro sebe. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že mladí lidé s handicapem studují velmi zodpovědně a řada z nich vykazuje i velmi dobré výsledky ve vědecké práci. Je naší morální povinností jim studium umožnit.

Jsem rád, že se  v posledních pětadvaceti letech  změnil  postoj naší společnosti k handicapovaným lidem. Názory, které prezentoval pan prezident, jsou pro mě nepochopitelné a mohou nás vrhnout o desítky let zpátky. Považuji je pro naši společnost za nebezpečné.

Zdeněk Kůs
rektor TUL

A co Miloš Zeman řekl? Přinášíme přepis zvukového záznamu Českého rozhlasu Pardubice:
"Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Opakuji - neštěstí pro oba. Že? Mohl bych to samozřejmě rozvádět, mohl bych mluvit o šikaně, mohl bych mluvit o tom, že rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla, takže učitelé se nemohou hned věnovat těm řekněme talentovanějším dětem, ale sám se domnívám, a to není žádný rasismus ani preference nějaké etnické skupiny, že ty děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě, než tehdy, když jsou zasazeny do komunity...

Víte, dětská krutost je jedna z nejstrašnějších, dětská krutost, zvaná šikana, je možná ještě horší než krutost dospělých. No, a když tyto děti jsou takzvaně integrovány, když dochází k té inkluzi, potom jsou samozřejmě oběťmi určitého pohrdání, určité šikany a tak dále a tak dále.
Takže já hrozně miluju ten multikulturalismus. Já si myslím, že si to vymysleli blázniví intelektuálové z pražské kavárny, kteří nikdy nebyli ve škole, a když, tak do ní nakoukli na půl hodiny. No, a ještě se jim předváděla Potěmkinova vesnice. Čili jsem proti inkluzi. Já vím, že multikulturalisté mě napadnou, že jsem rasista, nebo já nevím co všechno, ale vůbec ne. Z hlediska duševní pohody těch dětí je daleko lepší, když budou existovat - ono se tomu říká praktická třída, protože to je méně dehonestující než předchozí známý název, takže chcete-li znát můj názor, vůbec se mi to nelíbí a jsem proti tomu". 

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
milan.svoboda | 18. 01. 2015

Pan rektor má naprostou pravdu. Za tělesné své postižení lidé nemohou a je nesmysl vyčleňovat je mimo "zdravou" společnost. Na katedře historie jsme měli dva studenty s velmi těžkým zrakovým postižením na hranici slepoty a studentku zcela nevidomou. Patřili k našim nejlepším studujícím, pracovali se zájmem a zodpovědně. A přitom se mohli učit jen z toho, co jim kdo přečetl, na rozdíl od studujících, kteří si můžou cokoli přečíst sami, mají-li zájem. - Této zemi a celé Evropě se výrazně uleví, až "pan prezident" konečně sklapne. Čekají nás ještě tři těžké roky...

bohda.marvalova | 19. 01. 2015

Vážený pane kolego, s těmi handicapovanými studenty má pochopitelně pan rektor pravdu a TUL a jistě i Vaše katedra se může právem chlubit svou otevřeností vůči nim. Co se však týká výroku pana prezidenta, je článek i komentář mimo mísu. Pan prezident měl zcela evidentně na mysli studenty handicapované svou rasovou či etnickou příslušností a to je trochu jiné kafe a zasloužilo by to daleko příkřejší odsouzení. Vzhledem k atmosféře v naší společnosti si však myslím, že pan prezident tím sbírá bobříky pro příští volební kampaň a tak mu zřejmě hned tak "nesklapne". Co se však týká vstřícnosti TUL vůči "hancicapovaným", které měl na mysli pan prezident, na tu se již takový důraz neklade.

 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání