Životní prostředí – společné téma pro česko-německý výzkum

Životní prostředí -společné téma pro česko-německý výzkum
Starosta Žitavy pozdravil účastníky konference

Nakládání s odpady, zabezpečení stávajících skládek a především následná péče o uzavřené sládky, rekultivace krajiny a využití ploch a zdrojů. To bylo téma v pořadí již jedenáctého ročníku Skládkového workshopu, který ve dnech 5. a 6. listopadu pořádala naše univerzita společně s Hochschule Zittau/Görlitz. Účastníky konference přišel pozdravit i starosta Žitavy Thomas Zenker.

Letošního workshopu se zúčastnila téměř stovka odborníků. Byli mezi nimi akademičtí pracovníci, odborníci zabývajíc se legislativou a už tradičně přijeli také zástupci odpadářských firem, které v budoucnu mohou ještě více přispět k realizaci závěrů výzkumných úkolů.

Jak připomněl v zaslané zdravici rektor TUL Zdeněk Kůs, bude se na základě směrnic Evropské unie zmenšovat prostor pro ukládání odpadů a bude také sílit tlak na využití odpadů jako surovinového zdroje. „Česká republika, stejně jako Německo mohou zřejmě očekávat problémy s plněním takto nastavených cílů  a jistě se objeví témata vybízející ke společnému řešení. Například jak redukovat odpady v průmyslové výrobě a hledání efektivních technologií k novému využívání odpadů. Řešení problémů v odpadovém hospodářství je velkou výzvou pro odborníky napříč mnoha obory. Možná by také stálo za to postupovat společně i ve výchově směrem k ekologii a udržitelnosti životního prostředí,“ vzkázal účastníkům workshopu profesor Kůs.

V Žitavě se diskutovalo mimo jiné i o právních důsledcích ukončení fáze následné péče. Zajímavým tématem bylo zřizování nových skládek pro minerální odpady, vyhodnocení zkušeností s provozem fotovoltaických zařízení na uzavřených skládkách s ohledem na výrobu elektrické energie z alternativních zdrojů. „Potřeba ploch pro instalaci solárních zařízení je vysoká, to je šance na využití uzavřených skládek,“ konstatoval Mathias Kändler z Technické univerzity v Drážďanech. Diskutovalo se o vyhodnocování výsledků sledování podzemních vod pro definování lhůt následné péče, o kontrolních opatřeních během tohoto režimu atd. Účastníci konference se shodli také na tom, že pozornost je potřeba věnovat nejen odborným ale také ekonomickým a politickým aspektům. Velkým tématem pro politiky je například spekulativní chování na volném trhu s odpady.

Byla zdůrazněna nutnost spolupráce vědeckých pracovníků s praxí. „Je to třeba v případě nutnosti měření půdní vlhkosti, kdy se na skládkách instaluje měřící technika, vybírají se konkrétní sensory pro určitá místa a následně se vyhodnocují získaná data,“ řekl Gerhard Kast z německé odpadářské společnosti UP. O spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci hovořil zástupce firmy MEGA Jaroslav Hrabal ve svém příspěvku o nakládání se skládkovými výluhy. „Spolupracujeme na nových biologických metodách předčištění za použití membránových separačních technologií,“ připomněl.

Konference rozhodně nabídla rozmanité a různé pohledy na tuto problematiku. „Stav v Česku a Německu je v této oblasti rozdílný. Workshop o skládkování tak vytvořil platformu pro diskuze o výzkumu a strategiích realizace,“ řekl za pořadatele docent Jan Šembera z naší univerzity. Zdůraznil, že cílem je interdisciplinární a interkulturní vývoj metod, postupů a strategií pro udržitelné řešení problémů, spojených se skládkami, odpadovým hospodářstvím, využitím surovin a ploch.

J. Kočárková

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 623

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce