Dva naši noví profesoři převzali dekret

Dva naši noví profesoři převzali dekret
Dva noví profesoři naší univerzity

Počet profesorů na naší univerzitě se dnešním dnem opět zvýšil. Profesor Pavel Němeček a profesor Pavel Mokrý dnes v Pražském Karolínu převzali jmenovací dekrety od ministryně školství Kateřiny Valachové. Prezident Miloš Zeman jmenoval celkem 52 profesorů a profesorek, ale opětovně odmítl předat jim jmenovací dekrety osobně na Hradě.

K dnešnímu dni má TUL 68 profesorů (z toho 2 ženy) v pracovním poměru a dalších 32 profesorů (z toho 4 ženy) na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.

NOVÍ PROFESOŘI:

Profesor Pavel Němeček (*22. 6. 1963) z Katedry vozidel a motorů Fakulty strojní. Byl jmenován profesorem v oboru Konstrukce strojů a zařízení. Je absolvent Fakulty strojní Vysoké školy strojní a textilní v Liberci. Na Technické univerzitě v Liberci působí od roku 1989. Zaměřuje se na měření a analýzy zvuku a na problematiku měření vibrací a s ní související technickou diagnostikou. V roce 1998 se habilitoval v oboru konstrukce strojů a zařízení. Aktivně přednáší, vede doktorandy a věnuje se vědecké práci. Je členem týmu lektorů v projektu Škola mistrů, vede Školicí a pilotní pracoviště TUL – SPECTRIS. V rámci mobilit akademických pracovníků přednáší na čtyřech vysokých školách v Německu na téma dynamika strojů, vibrace a hluk strojů a vibrační diagnostika. Je spoluautorem zahraniční monografie, autorem tří skript a čtyř překladů německých odborných příruček. Úzce spolupracuje s aplikační sférou, především na základě smluvního výzkumu, společných projektů a vzdělávacích aktivit. Na FS TUL založil Laboratoř technické diagnostiky, která se zabývá především měřením zvukové pohltivosti a zajišťuje podporu výuky v navazujícím magisterském studijním programu. V rámci funkce prorektora založil Centrum pro podporu transferu technologií, působí jako předseda Rady pro komercializaci.

Profesor Pavel Mokrý, Ph.D. (*24. 11. 1975) z Ústavu mechatroniky a technické informatiky, Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Byl jmenován profesorem v oboru Aplikované vědy v inženýrství. Je absolventem FM TUL, kde působí od roku 2004. Navázal tím na dlouhodobé vědecké stáže na prestižních institucích v Japonsku a Švýcarsku. V roce 2006 se úspěšně habilitoval v oboru Technická kybernetika. Zabývá se výzkumem piezoelektrických a feroelektrických materiálů, zejména se zaměřením na tvorbu termodynamických modelů tenkých feroelektrických filmů, piezoelektrických kompozitů a polymerů. Druhým pilířem jeho vědecké práce je výzkum možností použití piezoelektrických materiálů v konstrukci aktivních akustických metamateriálů a metapovrchů. Podílí se na řešení významných projektů českých grantových agentur. Aktivně přednáší a vede cvičení v předmětech zaměřených na elektrotechniku, elektroniku, materiálový výzkum a měření na FM, kde je zároveň členem oborové rady Aplikované vědy v inženýrství. Klade důraz zejména na výchovu doktorandů, jejichž práce jsou oceňovány mezinárodní vědeckou komunitou. Je autorem desítek článků v mezinárodních recenzovaných časopisech a ve sbornících významných konferencí. Je vyhledávaným recenzentem a vypracoval řadu posudků na vědecké příspěvky do významných mezinárodních časopisů a na projekty grantových agentur.

Byla bych ráda, abychom více zdůrazňovali hlavní úlohu univerzit, a to schopnost formovat kvalitní osobnosti a podporovat charakterové kvality budoucích absolventů. Také bych chtěla, aby si občané České republiky vzpomněli na to, že právě univerzity v dobách pro naši zemi velmi těžkých byly těmi ostrovy, které do poslední chvíle bránily hodnoty demokracie, svobody a našeho národního uvědomění, a činily tak po stovky let,“ uvedla po ceremoniálu ministryně Valachová.

Redakce T-UNI novým pánům profesorům blahopřeje.

-koč-
Foto: Vít Šimánek (ČTK) a MŠMT 

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383