Jana Drašarová dnes představila svůj program

Kandidatura Jany Drašarové (2).jpg
Spolu to zvládneme. Jana Drašarová

Fakultu textilní čeká v příštích letech v souvislosti s novelami zákona o vysokých školách, zákona o podpoře vědy a výzkumu z veřejných prostředků a dalšími mnoho výzev. Kandidátka na děkana je přesvědčená, že by ze změn měla fakulta vytěžit maximální pozitivní efekt pro svůj rozvoj.

Jana Drašarová, která je jedinou kandidátkou na děkana fakulty textilní, dnes před akademickou obcí prezentovala svůj volební program. Uvedla, že nemůže než hovořit o vizi směřování fakulty, protože budoucnost je v nadcházejících letech vlivem řady vnějších faktorů nejistá.

Především v září vstoupila v platnost novela vysokoškolského zákona, která přináší mnoho úkolů v souvislosti s její implementací do praxe, jež není v mnohých aspektech ani na legislativní úrovni ještě ujasněná. Týká se to například klíčové otázky akreditací, zmínila dnes při své kandidátské řeči Jana Drašarová.

„Měnit se budou také pravidla pro podporu vědy a výzkumu z veřejných prostředků. Můžeme shrnout, že novela zákona má ambici přinést změnu z kvantitativního výzkumu na kvalitní. Kdo však bude posuzovatelem kvality, jak ji bude hodnotit, to zatím nikdo neví,“ uvedla dále kandidátka a připomněla i další legislativní změny, které se dotknou i chodu a správy fakulty.

Podle Jany Drašarové, která fakultu vedla předchozí čtyřleté období, je potřeba se na všechny změny připravit, jenom tak z nich bude moci fakulta těžit.

„Všechny trendy a hrozby, které nás čekají, a je jich hodně, v sobě nesou vždy něco, co nám může pomoci v rozvoji fakulty. Takto bychom ke všem chystaným změnám měli přistupovat,“ řekla Jana Drašarová.

Z dalších konkrétních vizí shrnula, že za posledních několik let fakulta obstojně navýšila počet docentů, nyní potřebuje více zapracovat na tom, aby na ní našla práci také nová generace vědců, počínaje studenty doktorského studia. Velkou výhodou fakulty je podle Jany Drašarové také množství zahraničních kontaktů po celém světě, je ovšem potřeba je přetavit v mezinárodní výzkumné projekty, které přinesou fakultě peníze a výsledky.

Pozitivní efekt a velkou naději spatřuje současná děkanka v náboru studentů-samoplátců, který chce systematicky i nadále podporovat.

„Cítím se být trpaslíkem na rameni obrů. Nechci se zde holedbat, uvědomuji si dobře, že fakulta má dlouhou tradici špičkové výuky a výzkumu a ta se dále rozvíjí na jednotlivých katedrách,“ uvedla kandidátka na děkana. „Mohu fakultě nabídnout pracovitost a osobní nasazení a ráda bych na tomto místě vyjádřila také svou hrdost na to, že jsem po ty čtyři předchozí roky mohla po vašem boku bojovat,“ zakončila svou kandidátskou řeč Jana Drašarová.

Kompletní teze volebního programu Jany Drašarové najdete na stránkách fakulty zde.

Akademický senát Fakulty textilní TUL přistoupí k volbě děkana tuto středu 5. října v 9.00 hodin. Jana Drašarová je jedinou kandidátkou. Rektor Zdeněk Kůs na dnešním setkání s novináři uvedl, že pokud fakultní senát Janu Drašarovou navrhne, neváhá s jejím jmenováním do funkce.

Radek Pirkl