Studenti jsou ideálními dárci kostní dřeně. Jsou mladí, silní, zdraví a krvetvorných buněk mají na rozdávání. Proto Studentská unie naší univerzity ve spolupráci s pražským IKEMem pořádá letos počtvrté mezi našimi studenty kampaň na rozšíření registru dárců kostní dřeně.
Výzvu Připoj se a daruješ život! pořádala Studentská unie Technické univerzity v Liberci poprvé před čtyřmi lety. Iniciativu tehdy podnítila nemoc spojená s vážnou poruchou krvetvorby jejich kolegyně Vendy, pro tu se, bohužel, vhodný dárce už nenašel.
Kampaň se od té doby na liberecké univerzitě ujala jako odkaz naší absolventky, která usilovala o rozšíření povědomí o registru i kvůli dalším pacientům, a Studentská unie ji ve spolupráci s pražským Institutem klinické a experimantální medicíny (IKEM) pořádá každý rok.
I letos byla součástí kampaně úvodní přednáška Gabriely Hoškové, která Český registr dárců krvetvorných buněk v IKEMu koordinuje.
„Do registru zařazujeme zájemce pouze ve věku mezi 18–35 lety. Studenti jsou proto ideálními dárci. Přes 25.000 potenciálních dárců, které nyní v našem registru máme, se zdá být vysoké číslo, když ale uvážíme, že každý rok z něj tisíce dárců musíme odebrat kvůli vysokému věku, je jasné, že nové dárce stále potřebujeme,” uvedla na včerejší přednášce Gabriela Hošková.
Její osvěta na Technické univerzitě v Liberci nese své plody. Do registru IKEMu vstoupilo za čtyři roky kampaně Připoj se a daruješ život! už přes 200 studentů a také několik našich zaměstnanců.
„Dva studenti z této univerzity už byli vybráni k detailnějšímu testování, protože se předběžné výsledky rozborů jejich krve shodovaly s potřebami pacientů čekajících na transplantaci kostní dřeně. Shoda se pak nepotvrdila, ale je to důležitý signál, že konkrétně někdo z vás může opravdu někomu zachránit život,“ apelovala včera Gabriela Hošková.
Statistiky uvádí, že každý rok v České republice onemocní asi stovka lidí leukémií a zhruba tisíc osob poruchou krvetvorby. Transplantace kostní dřeně je pro tyto pacienty jedinou šancí na záchranu života. Donedávna zhruba třetina nemocných našla svého dárce mezi příbuznými a třetina mezi cizími dárci. Vlivem změny demografické křivky, kdy klesá porodnost a v rodinách není tolik dětí jako dříve, se podle posledních údajů tento poměr mění ve prospěch nepříbuzných dárců z registru.
Registry dárců krvetvorných buněk jsou navíc propojeny mezinárodně a ve světě čekají na transplantaci kostní dřeně tisícovky pacientů.
„Průměrně každé tři minuty onemocní jeden člověk smrtelnou poruchou krvetvorby. Během této vstupní přednášky přibylo dvacet pacientů, bohužel ne tolik dárců,“ zakončuje Gabriela Hošková.
Odběry do registru za týden
Druhou částí kampaně bude registr nových dárců a odběry 3 ml vzorků jejich krve. Tým z IKEMu přijede za tímto účelem příští týden, v úterý 8. listopadu. Odběry se budou provádět od 8.00 hodin na Fakultě zdravotnických studií TUL.
Přijít může kdokoliv ve věku 18–35 let, kdo váží alespoň 50 kilogramů a neprošel nebo neprochází vážným onemocněním, bez trvalé medikace a léčby. Pokud máte pochybnosti a otázky, zda jste kvůli svým lékům, léčbě v minulosti či kvůli jiným důvodům vhodnými dárci, přijďte v úterý také. Součástí registrace je osobní pohovor, při kterém odborníci z IKEMu vaši situaci individuálně posoudí.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

Když diplomka nestačí – studenti měřili síly při SVOČ
Čtyřicet účastníků zápolilo o nejlepší umístění v soutěži Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Porotci vybírali nejlepší práce ve čtyřech sekcích a na vítěze čekalo deset tisíc korun. Letošní SVOČ se na naší univerzitě konala posedmnácté.