pátek 24. listopad 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > TULáci se dotoulali až na Pražský hrad

TULáci se dotoulali až na Pražský hrad

TULáci se dotoulali až na Pražský hrad.
Svatoslav Krotký ukáže krásu nanovláken

Studenti a pedagogové katedry designu naší fakulty textilní dostali jedinečnou příležitost: budou vystavovat své práce v Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě. „Oslovila nás Správa Pražského hradu a my jsme samozřejmě rádi vyhověli. Je to pro nás čest vystavovat v takovém krásném prostředí. A je to důstojná prezentace studijního oboru Textilní a oděvní návrhářství. Chápu to i jako symbolickou odměnu k 25. výročí existence této úspěšné katedry,“ řekla děkanka FT TUL Jana Drašarová.

Vernisáž výstavy, nazvané vtipně "TULáci - Studentský design na Pražském hradě" se koná v pátek 22. září v 16 hodin. Úvodní slovo na vernisáži bude patřit tradičně Oldřichu Palatovi ze Severočeského muzea v Liberci.

Expozici tvoří vybrané studentské práce z oborů textilní a oděvní design, navrhování vzorů a design skla a šperku. „Studentské práce jsou přehlídkou netradičního zpracování netradičních materiálů a často velmi originálních nápadů. O tom se koneckonců každoročně přesvědčují návštěvníci našich módních přehlídek studentských závěrečných prací, známých jako „Bakalaureáty“, říká vedoucí katedry designu FT TUL Renata Štorová s tím, že uplatnění netradičních materiálů a technologií ve výtvarné tvorbě, resp. v designu, se stalo v průběhu vývoje oboru samozřejmostí. „Optické vlákno v tapisérii, metalický pásek zakomponovaný v žakárské tkanině, čedičové vlákno ve skleněném svítidle, 3D tisk pro vytvoření šperku, potisk textilie s chameleónním efektem, objekty z nanovlákenných vrstev a mnoho dalších progresivních vidíme v práci studentů i jejich pedagogů,“ dodává.

Vystaveno bude i několik ukázek z tvorby pedagogů, kteří vedou studenty v příslušných ateliérech. Například vedoucí výtvarného oddělení akademický malíř Svatoslav Krotký zde představí svoji novátorskou tvorbu, ve které představuje nanovlákna jako netradiční forma uměleckého vyjádření. Svoje skleněné plastiky vystaví známý umělec Oldřich Plíva,  jehož dílo je zastoupeno ve sbírkách domácích i světových muzeí umění a galerií, například i v pařížské Musée des arts décoratifs. Šperk bude zastoupen tvorbou asistentky katedry Marcely Kindl Steaffanové, nositelky řady mezinárodních ocenění. Své originální šperky zde představí například i Ludmila Šikolová, která vede mladé šperkaře na naší fakultě textilní od založení designérského zaměření Návrhářství skla a šperku v roce 2002.

Výstava potrvá 22.října 2017 a stojí určitě za zhlednutí.

J. Kočárková

21.11. 2017

Kandidát na děkana FS se představí akademické obci

Akademický senát FS a vedení FS TUL zve členy Akademické obce FS TUL na shromáždění, které se bude konat ve středu 29. listopadu 2017 od 12.30 hodin v posluchárně G 315.  Profesor Petr Lenfeld, který je jediným kandidátem na funkci děkana fakulty strojní, představí svoji vizi o fungování fakulty pro volební období 2018-2022. Prostor bude i pro diskuzi. Volební program prof. Lenfelda čtěte zde.

23.10. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.