pátek 24. listopad 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Naše univerzita v pořadu Hyde Park civilizace

Naše univerzita v pořadu Hyde Park civilizace

Naše univerzita v pořadu Hyde Park Civilizace
Profesor Oldřich Jirsák v Hyde Park Civilizace
Jako Mekku nanotechnologií představil naší univerzitu populární interaktivní vědecko-populární pořad Hyde Park Civilizace. V sobotu 14. října byl hlavním hostem tohoto oblíbeného pořadu profesor Oldřich Jirsák. Zároveň se představil vědecký tým profesora Davida Lukáše, profesor Miroslav Černík, Jakub Hrůza a Tomáš Lederer.

Profesora Jirsáka představil moderátor pořadu Daniel Stach jako objevitele způsobu průmyslové výroby nanovláken, „S pomocí speciálního roztoku, elektrického pole a fyzikálního jevu zvaného Taylorův kužel dokázal tým profesora Jirsáka s nanovlákny věci, které byly do té doby zcela nemyslitelné. Postup si patentoval a stál i u začátků komerční výroby nanospideru – stroje, který nanovlákna vyrábí ve velkém,“ řekl na úvod Daniel Stach.

Hovořilo se o současných i perspektivních aplikacích nanovláknech: Profesor David Lukáš přiblížil využití nanovláken v medicínské oblasti, například jako scafoldy – nosiče buněk, jako nový materiál pro cévní náhrady i možnost využití nanovláken při hojivých procesech povrchových ran. Jakub Hrůza a Tomáš Lederer se zaměřili na využití nanovláken při výrobě vysoce účinných filtrů a profesor Miroslav Černík hovořil  o nanočásticích, jejich využití při ochraně životního prostředí a  případných rizikách.

-koč-
21.11. 2017

Kandidát na děkana FS se představí akademické obci

Akademický senát FS a vedení FS TUL zve členy Akademické obce FS TUL na shromáždění, které se bude konat ve středu 29. listopadu 2017 od 12.30 hodin v posluchárně G 315.  Profesor Petr Lenfeld, který je jediným kandidátem na funkci děkana fakulty strojní, představí svoji vizi o fungování fakulty pro volební období 2018-2022. Prostor bude i pro diskuzi. Volební program prof. Lenfelda čtěte zde.

23.10. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.