Máme novou laboratoř progresivních technologií

 Technická univerzita v Liberci, Ústav pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace (CxI), dnes otevřela novou Laboratoř progresivních průmyslových technologií.  Naše univerzita tak získala unikátní vědecké-výzkumné pracoviště v rámci celé ČR. Laboratoř bude využívána nejen pro vědu a výzkum, ale i pro výuku studentů.
 
Laboratoř je částečně vybavena původním strojním vybavením a technologiemi přestěhovanými z fakulty strojní.  Nové technologie jsou nakupovány v rámci čtyřletého projektu Centrum pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace. V letošním roce se podle vedoucího laboratoře Petra Lenfelda počítá s nákupy strojů a přístrojů pro Laboratoř progresivních průmyslových technologií za zhruba 30 milionů korun. 

Laboratoř je rozdělena do čtyř oddělení: Oddělení zpracování plastů, Oddělení tváření kovů, Oddělení svařování, Oddělení slévárenství. Zabývá se výzkumem v oblasti technologií pro zpracování kovů a především výzkumem v oblasti zpracování plastů a kompozitů.  Laboratoř je součástí  CxI, kde je zapojena do výzkumného programu Konkurenceschopné strojírenství.

Díky projektu Centrum pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace jsme již do laboratoře koupili například moderní padostroj CEAST 9350  pro rázové zkoušky vztahu, tlaku, v ohybu a zkoušky Crash odolnosti. Dotace z evropských fondů nám umožnila také koupit dva moderní vstřikovací stroje k výrobě lehkých dílů z plastů a k výrobě dílů z keramiky nebo kovových prášků. Máme  už také zařízení, které slouží ke stanovení chemického složení příslušné slitiny kovů. Do konce roku nám vítěz výběrového řízení dodá náš nejdražší stroj – simulátor teplotních deformačních a napěťových stavů GLEEBLE 3500 za více než 15 milionů korun. Je to zařízení pro simulaci teplotních, deformačních a napěťových cyklů určené ke studiu vlastností materiálů za různých teplot (až do teploty 1300°C), ale i ke studiu teplotně-fyzikálních dějů probíhajících v materiálu při ohřevu a ochlazování za různých stavů napjatosti a deformací,“ přibližuje vybavení unikátní laboratoře Petr Lenfeld.

Pro CxI má velký význam spolupráce s podniky, které mají rozsáhlé záměry ve výzkumu, vývoji a inovacích svých produktů a technologií.  Všech devatenáct laboratoří CxI má potenciál být dodavatelem služeb pro řešení těchto vědecko-výzkumných a inovačních záměrů.
Výzkumné práce Laboratoře progresivních průmyslových technologií povedou k rozvoji a inovacím progresivních netřískových technologií, postupů a metod, včetně hybridních technologií, ve vztahu k aplikačnímu nasazení ve výrobní a průmyslové sféře. Jedná se zejména o progresivní a moderní technologie a technologické postupy s využitím tlaku a teploty, plynů, predikce možností temperace, aplikační možnosti NF kompozitů , aplikační možnosti zvyšování pasivní bezpečnosti, aplikace sdružených technologií při spojení samostatných výrobních postupů, bionika apod.“ říká profesor Lenfeld

Laboratoř již spolupracuje s řadou významných firem. Zástupci firem, kteří se slavnostního otevření laboratoře se zúčastnili, potvrdili, že mají zájem o další spolupráci. Byli to například zástupci firem: Dow Automotive Systems, MAGNA EXTERIORS & INTERIORS (BOHEMIA) s.r.o., Škoda Auto, HONEYWELL, DENSO MANUFACTURING CZECH s.r.o., WITTE Automotive s.r.o., Air products spol. r.o. DGS Druckguss Systeme a další.  Strojírenská firma  KOH-I-NOOR Ponas s.r.o., kupříkladu využívá u dvou projektů "Dnes bez výzkumu a vývoje není možné další rozvoj a vůbec existence firmy. Chceme expandovat, a to je možné jen když budeme progresivně postupovat ve vývoji, zavádět nové technologie. A to nám umožňuje spolupráce se zdejší univerzitou," konstatoval výkonný ředitel firmy Robert Záboj.

V současné době laboratoř úzce spolupracuje asi s deseti firmami a dělá i servisní činnost zaměřenu na jednorázové řešení konkrétního problému pro desítky dalších. Stará laboratoř na fakultě strojní podle profesora Lenfelda vydělala na firemních zakázkách ročně pět až šest milionů korun.  Po letošním dovybavení dalšími zhruba deseti stroji a přístroji může být podle něj pro průmyslové firmy ještě zajímavější. "Pro nás je důležité kromě finančního efektu i to, že nápady a výzkum, co uskutečňujeme, neskončí takzvaně v šuplíku, ale najde uplatnění ve výrobě. Průmyslu zase spolupráce s námi přináší zkrácení času od nápadu po uvedení produktu," podotkl profesor.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Voda na vstupu do systému WETLAND+ je na tom velmi špatně už od pohledu. Skládka v Jaworznu. Zdroj: LIFEPOPWAT/TUL

Na další ekologickou zátěž jsme nasadili technologii Wetland+. Na skládce v polském Jaworznu ji čeká skoro 200 tisíc tun nebezpečných odpadů

Osvědčila se už na Karlovarsku, kde s účinností dosahující až 97 % čistí vody vytékající ze staré skládky pesticidních látek. Unikátní technologii Wetland+, která dokáže z vody odstranit životu nebezpečné chlorované látky, nyní nasadil tým z CXI...

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 371