Cena Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku

Cena Jaroslava Jirsy
Rektor UK Václav Hampl předává cenu Jaroslava Jirsy

Historicky první cenu za nejlepší učebnici roku v kategorii přírodovědných a matematicko-fyzikálních oborech převzal autorský kolektiv Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jeho členem je i Martin Plešinger z katedry matematiky a didaktiky matematiky FP TUL.

Publikace nese název "Analýza metod pro maticové výpočty (Základní metody)" a podílelo se na ní pět autorů (Jurjen Duintjer Tebbens, Iveta Hnětynková, Martin Plešinger, Zdeněk Strakoš a Petr Tichý).

Nepopisujeme jednotlivé algoritmy a metody, ale ukazujeme především jejich vnitřní souvislosti a vztahy s jinými oblastmi matematiky,“ přiblížil publikaci Martin Plešinger.

Cenu Jaroslava Jirsy, dlouholetého ředitele univerzitního nakladatelství Karolinum, udělila letos Univerzita Karlova poprvé u příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva. Je udělována výhradně za první vydání publikace v oborech společenskovědních a humanitních, lékařsko-farmaceutických a přírodovědných, a matematicko-fyzikálních. Návrhy na udělení ceny za učebnici podávají rektorovi univerzity děkani fakult či ředitelé dalších součástí. S udělením ceny je spojena peněžitá odměna ve výši 50 000 korun.

J. Kočárková