Věda z naší univerzity v pořadu Střepiny

NOva 007.jpg
Lukáš Čapek bude hovořit o lebečních implantátech.

Výsledky vědeckých týmů Technické univerzity v Liberci nacházejí dlouhodobě uplatnění v praxi a každodenním životě. Zaměřila se na to také reportérka Bára Divišová, která s našimi vědci natáčela další díl pořadu Střepiny.

Televizní štáb TV Nova dnes natáčel s rektorem naší univerzity Zdeňkem Kůsem, s Oldřichem Jirsákem, Miroslavem Černíkem, Irenou Lovětinskou-Šlamborovou, Lukášem Čapkem a jejich kolegy z vědeckých týmů.

Průmyslová výroba nanovláken, čištění odpadních vod pomocí nanoželeza, nanovsrtvy, které ničí bakterie, viry a plísně, výroba přesných náhrad lebečních a obličejových kostí. Těmto tématům se budou věnovat nedělní Střepiny na Nově skrze osobnosti a výzkumné zaměření našich vědců.

Pokud by měl pořad stopáž delší než zhruba pětadvacet minut, neměli by vědci z naší univerzity problém nabídnout témat více.

Publicistický pořad Střepiny shrnuje nejdůležitější kauzy uplynulého týdne a analyzuje je v krátkých reportážích. Právě v tomto týdnu představil vědecký tým z naší katedry materiálového inženýrství smart textilie, které mění vlivem tepla či UV záření barvu a mají velký potenciál najít uplatnění v praxi. Psali jsme o tom zde. I proto se výzkumu na Technické univerzitě v Liberci dostává prostoru v pořadu bilancujícím uplynulý týden.

Pořad si můžete pustit tuto neděli 1. června ve 21.30 hodin na TV NOVA.

-red-

Další články v rubrice

Kostel vizualizace.jpg

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?

Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

28. 4. 2025 | Věda a výzkum | 667

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 665
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365