Konferenci, na které si pedagogové ze všech stupňů škol vyměňují zkušenosti s výukou angličtiny, zahájila dnes odpoledne katedra anglického jazyka.
Na dvoudenní mezinárodní konferenci Teaching for Tomorrow přijely dvě stovky učitelů z vysokých, středních i základních škol. V příspěvcích se dělí o své zkušenosti s výukou angličtiny, netradičními metodami, novinkami a úskalími při výuce tohoto světového jazyka.
Vysokoškolští pedagogové také prezentují analýzy textů a výsledky svých filologických výzkumů například na téma soudobých změn v anglickém jazyce. Mezinárodní ráz dodali setkání hosté a učitelé z dalších devíti zemí.
„Přijeli také zástupci těch nejprestižnějších britských nakladatelství, která se soustředí na vydávání učebnic, slovníků a dalších výukových materiálů,“ říká Marcela Malá, hlavní organizátorka letošní konference a vedoucí katedry anglického jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, a jmenuje Cambridge University Press, Oxford University Press, Macmillan a dalších asi patnáct nakladatelských domů, jejichž zástupci uspořádali během konference výstavu v prostorách budovy F.
Součástí programu konference jsou také didakticky zaměřené semináře, které se zaměřují na to, jak se bude nebo jak by se mohla učit angličtina v příštích letech.
„Na konferenci nevymyslíme zázračné metody jak učit, ani takové nejsou. Soustředíme se ale na zapojování moderních technologií do výuky tak, aby studenty hodina zaujala,“ říká Marcela Malá. „Zároveň si uvědomujeme, že výuka nemůže stát jen na sebevíc vzrušujících a atraktivních aspektech, které s sebou moderní technologie nesou. Výuka vedená prvoplánově jen pomocí tabletů a interaktivních tabulí by byla pro studenty nudná,“ dodává anglistka k didaktickým seminářům.
Podobně zaměřená konference se koná každé dva roky, naše univerzita ji hostila naposledy v roce 2002. Nad letošním ročníkem převzal záštitu rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Peří a nanomembrána – ideální kombinace pro oděvy, které zahřejí a přitom nezvlhnou
S libereckým výrobcem oděvů, společností OutdoorKWAK, navrhujeme kolekci péřových oděvů a doplňků opatřených nanomembránou. Membrána ochrání peří před vlhkostí a vodou, takže spacák nebo bunda vás zahřejí i v dešti. Firma má v nabídce sukně,...
Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť
Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...
Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.