Konferenci, na které si pedagogové ze všech stupňů škol vyměňují zkušenosti s výukou angličtiny, zahájila dnes odpoledne katedra anglického jazyka.
Na dvoudenní mezinárodní konferenci Teaching for Tomorrow přijely dvě stovky učitelů z vysokých, středních i základních škol. V příspěvcích se dělí o své zkušenosti s výukou angličtiny, netradičními metodami, novinkami a úskalími při výuce tohoto světového jazyka.
Vysokoškolští pedagogové také prezentují analýzy textů a výsledky svých filologických výzkumů například na téma soudobých změn v anglickém jazyce. Mezinárodní ráz dodali setkání hosté a učitelé z dalších devíti zemí.
„Přijeli také zástupci těch nejprestižnějších britských nakladatelství, která se soustředí na vydávání učebnic, slovníků a dalších výukových materiálů,“ říká Marcela Malá, hlavní organizátorka letošní konference a vedoucí katedry anglického jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, a jmenuje Cambridge University Press, Oxford University Press, Macmillan a dalších asi patnáct nakladatelských domů, jejichž zástupci uspořádali během konference výstavu v prostorách budovy F.
Součástí programu konference jsou také didakticky zaměřené semináře, které se zaměřují na to, jak se bude nebo jak by se mohla učit angličtina v příštích letech.
„Na konferenci nevymyslíme zázračné metody jak učit, ani takové nejsou. Soustředíme se ale na zapojování moderních technologií do výuky tak, aby studenty hodina zaujala,“ říká Marcela Malá. „Zároveň si uvědomujeme, že výuka nemůže stát jen na sebevíc vzrušujících a atraktivních aspektech, které s sebou moderní technologie nesou. Výuka vedená prvoplánově jen pomocí tabletů a interaktivních tabulí by byla pro studenty nudná,“ dodává anglistka k didaktickým seminářům.
Podobně zaměřená konference se koná každé dva roky, naše univerzita ji hostila naposledy v roce 2002. Nad letošním ročníkem převzal záštitu rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...
Kniha Nanovlákna získala Cenu Josefa Hlávky
»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s...
Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.