Tituly ING-PAED IGIP a mezinárodní certifikáty o absolvování kurzu pedagogiky pro technické obory převzalo včera z rukou prorektora Jiřího Krafta 16 pedagogů z naší univerzity.
Mezinárodní společnost pro inženýrskou pedagogiku (Internationale Gesselschaft für Ingenieurpädagogik) – IGIP – byla založena v roce 1972 v Rakousku s cílem zlepšovat obsah, metody a prostředky vzdělávání učitelů technických (inženýrských) předmětů na technických univerzitách a technických školách. Činí tak prostřednictvím akreditovaných kurzů vysokoškolské pedagogiky.
První čtyřsemestrální kurz IGIP vznikl na naší univerzitě pod hlavičkou Centra dalšího vzdělávání TUL před dvěma lety a včera ho převzetím diplomů úspěšně ukončilo 16 absolventů z řad našich pedagogů.
„Tento titul vás kvalifikuje k tomu vyučovat technické obory v zemích, které IGIP podporují, jsou to země celé Evropské unie, ale třeba také Rusko. Celkem se vám tak otevírá asi sedm desítek zemí,“ uvedl při předávání mezinárodních certifikátů Jiří Kraft. Prorektor také připomněl, že náklady na kurz IGIP hradila univerzita z rozvojového projektu ministerstva školství a účastníci ho tedy měli zdarma, tak by to mělo být i s budoucími kurzy.
„Do dalšího kurzu je potřeba se přihlásit do 30. června, abychom mohli včas zažádat o podporu z rozvojového projektu. Nový kurz se rozběhne na jaře roku 2016,“ říká Marie Židů z Centra dalšího vzdělávání TUL, která také přijímá přihlášky na marie.zidu@tul.cz.
Kurz je určen inženýrům technických oborů a sestává z předmětů z oblasti didaktiky a psychologie a z oblastí s nimi souvisejícími, jako jsou etika výuky či sociologie výuky. Studující kurz zakončují obhajobou závěrečné práce a odbornou rozpravou z pedagogiky, didaktiky a psychologie.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Hráči Slovanu budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple
Fotbalisté Slovanu Liberec mohou jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům...

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL
Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...