Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci pokračuje v řešení společného česko-norského projektu s Ostfold University College, Fakultou strojní financovaného z Norských fondů. Ve dnech od 20 do 23. dubna 2015 se společného workshopu zúčastnili proděkan fakulty strojní Karel Fraňa, doktorand katedry strojírenské technologie Martin Borůvka a studenti David Svoboda a Tomáš Kořínek.
Akademikům a studentům Ostfold University College jsme představili naši fakultu, její studijní programy a vědeckou náplň našich kateder a vědeckých týmů. Doktorand Martin Borůvka prezentoval v rámci workshopu svoji vědeckou práci. „Myslím si, že moje prezentace vyvolala zájem mezi akademickými pracovníky a studenty Ostfold University College a po prezentaci se na mě obraceli přítomní s dalšími technickými dotazy, což mě osobně příjemně překvapilo,“ řekl.
Jeden z účastníků pro norský průmysl nás informoval, že zpracování nanocelulózy je klíčové a Ostfold University College nabízí velké možnosti ve spolupráci s místním průmyslem.
Studenti naší fakulty ocenili také přátelské přijetí z norské strany.
„Mně osobně to změnilo celý pohled na studentský zahraniční pobyt. Zatímco doposud jsem měl spíše odmítavý postoj, po těchto příjemných zkušenostech toužím po studijním pobytu na zahraniční univerzitě,“ prozradil student navazujícího studijního programu fakulty strojní David Svoboda.
V řešení projektu budeme nadále pokračovat. Při individuálním jednání zaměříme pozornost na přípravu společného dokumentu o dlouhodobé spolupráci mezi Fakultou strojní Technické univerzity v Liberci a Ostfold University College.
Karel Fraňa
(koč)
Další články v rubrice

Univerzitní včely přečkaly zimu a čeká je výzkumný úkol
Možná ani nevíte, že včely, které v okolí kampusu zabzučí kolem vás, vylétly z úlu u budovy G. Dvě včelstva patří doktorandu fakulty umění a architektury Eduardu Seibertovi, který rok testoval nejvhodnější stanoviště pro své úly. Ty se brzy stanou...

Naučili počítač slyšet a rozumět. Teď už ve dvaceti jazycích
Před třiceti lety poprvé přiměli liberečtí vědci počítač pouhým slovem, aby vykonal příkaz. A „kompjutr“ dokázal například kreslit nebo zvětšovat. Za úspěchem stála výzkumná laboratoř SpeechLab, kterou na Fakultě mechatroniky, informatiky a...

Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...