Norští a čeští doktorandi ve společném projektu

S norskou University of Stavanger spolupracuje naše univerzita na projektu rozvoje doktorských studijních programů zaměřených na strojírenství, materiály a mechatroniku. Projekt financují fondy EHP a Norské fondy.

Projekt je z velké části postaven na výměně zkušeností mezi našimi a norskými doktorandy s návazností na inovaci koncepce doktorského studia technického zaměření. Pět našich doktorandů a dva zaměstnanci z technických fakult strávili proto v prosinci loňského roku týden na semináři na partnerské univerzitě v Norsku, čtyři hosté z Norska – doktorandi a vyučující – přijeli k nám na liberecký seminář minulý týden.

Studenti z University of Stavanger (UiS) byli našimi hosty také už před půl rokem, kdy přijeli na letní školu, kterou pořádala naše univerzita v srpnu v Ekocentru Oldřichov v Hájích jako součást ročního společného projektu.

Náplní česko-norských odborných setkání jsou semináře s přednáškami akademických pracovníků a zaměstnanců partnerských univerzit a odborníků z průmyslu, prezentace dizertačních prací a výsledků výzkumů a také návštěva laboratoří a kateder fakult.

„Účastním se tohoto projektu proto, abych mohl nabrat nové zkušenosti a nový pohled na věc od kolegů-studentů z jiného evropského pracoviště. Prohlédl jsem si tady laboratoře a diskutuji s vašimim kolegy nad tématy blízkými pro moji dizertační práci,“ řekl redakci T-UNI Endashaw Tesfaye Woldemariam, který se na své domácí University of Stavanger zabývá správou dat z numerických simulací používaných při optimalizaci produktového designu. „Byl jsem i na letní škole, která byla intenzivním workshopem. Je to velmi obohacující,” dodává norský student.

Endshaw Testaye studuje na Oddělení mechanického a strukturálního inženýrství a materiálních technologií Fakulty vědy a technologií na Univerzitě ve Stavangeru.

Výzkum a výuka tohoto oddělení univerzity, která sídlí při jihozápadním pobřeží Norska, se orientuje na aktivity v okolí pobřeží včetně námořnictví a podmořských technologií.

„Ve svém výzkumu se mimo jiné zabývám mechanickými vlastnostmi a korozí ocelových materiálů používaných pro konstrukce v mořích a koroze je pro nás důležitým mezinárodním tématem, které spojuje naše i vaše výzkumy,“ říká profesor Hirpa Gelgele Lemu, hlavní řešitel projektu za University of Stavanger.

Obdobím projektu s názvem Spolupráce ve vykonávání doktorských studijních programů zaměřených na strojírenství, materiály a mechatroniku / Collaboration in the execution of doctoral study programmes focusing on engineering, materials and mechatronics je březen 2015 až únor 2016, projekt podpořily Norské fondy a fondy EHP částkou téměř jeden milion korun. Partnery za naši univerzitu byly Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, fakulta strojní, fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a fakulta textilní.

Návštěva norského týmu na naší univerzitě byla předposlední z plánovaných akcí, obě strany se ale shodly na tom, že spolupráce mezi školami by měla pokračovat i nadále a vyústit by mohla i v ustanovení česko-norského studijního double degree programu.

„Společné setkávání a diskutování nad vědeckými tématy, nad Ph.D. studiem, nad možnostmi ,Double degree diploma‘ v rámci tohoto projektu prohlubuje vztahy mezi oběma univerzitami a jsem velmi rád, že můžeme s TUL spolupracovat, protože s lidmi, se kterými jsem se setkal, a laboratoře a experimentální zařízení, které jsem viděl, jsou na velmi vysoké úrovni. Za UiS mohu říci, že chceme s TUL dlouhodobě spolupracovat, a to jak v oblasti mobilit zaměstnanců i studentů, tak také v oblasti dalších projektů na úrovni pedagogických a vědeckých,shrnuje Hirpou Gelgele Lemu.

Katedry na University of Stavanger se zaměřují mimo jiné na studium technických věd, pokročilých technologií a strojních zařízení, výzkum a vývoj ropného inženýrství  a další odvětví. „Jejich studijní obory a výzkumná zaměření jsou multidisciplinární a mezioborové, a proto lze nalézt řadu společných témat s výzkumem na naší univerzitě, například v oblasti spolupráce na vývoji lehkých kompozitních materiálů pro mořské konstrukce,“ říká hlavní řešitel projektu na české straně Michal Petrů a dodává: „Zaměření a výsledky výzkumů norských a českých doktorandů jsou srovnatelné, pro další spolupráci tedy máme na co navazovat.“

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384