Formule bude tišší. I tak si nezadá s rockovým koncertem

Měření v tiché komoře ve VÚTS_Foto Jan Bělík (3).JPG
Měření v tiché komoře VÚTS. Foto: Jan Bělík

Pro studentskou formuli Elišku navrhl student Jan Bělík úpravy, které mají snížit její hlučnost. Na hledání řešení spolupracoval s VÚTS, kde prováděl měření hluku.

Na fakultě strojní vzniká v těchto dnech už druhá studentská formule. Do další závodní sezóny v létě by měla vyjet tišší. Opatření na snížení hluku vozu navrhl student třetího ročníku fakulty strojní Jan Bělík, který hlučnost a vibrace formule měřil ve špičkově vybavené tiché komoře VÚTS, a. s., v Liberci.

Hlučnost je problém mnoha formulí v mezinárodním závodě Student Formula, do kterého se premiérově naši studenti zapojili s formulí Eliška loni. Psali jsme o tom zde.

„Často týmy hledají rychlé řešení, když na závodech neprojdou napoprvé testem hlučnosti. Bývají to dost originální udělátka na jedno použití, není to nic koncepčního,“ říká Jan Bělík a pokračuje: „Chtěli jsme pochopitelně najít účinnější a elegantnější řešení.“ A pomohla v tom trochu i náhoda.

Jan už nějakou dobu docházel brigádně do libereckého VÚTS do oddělení Měření a jeho kolegové mu sami nabídli, že by mohl dělat svou bakalářskou práci právě u nich.

Jan je zároveň jedním ze zakládajících členů týmu studentské formule Eliška, a protože po první sezóně bylo jasné, že do té další je třeba řešit také hlučnost vozu, měl téma pro bakalářskou práci už jasné.

Elišku zavezli s kolegy z týmu do VÚTS do speciální tiché komory. Vůz obklopili mikrofony a zařízeními zvaným mikrofonní pole.

 „V našich laboratořích provádíme ročně měření hluku desítek různých strojů a zařízení, a to od miniaturních motorků až po velké tiskové nebo obráběcí stroje,“ říká Martin Pustka z oddělení Měření VÚTS a dodává:

„Vedle průmyslových zakázek se věnujeme také dalším projektům, mezi které patří i řešení studentských prací. Studenti získají přístup k moderní měřicí technice a mohou využít našich zkušeností z řady technických oblastí.“

Ve VÚTS naměřili hodnoty blízké maximálním, která pravidla povolují, což je 103 dB při volnoběhu a 110 dB při vysokých otáčkách motoru. Pro představu pro ty, kteří Elišku neslyšeli v chodu, 110 dB odpovídá zvukové intenzitě koncertu rockové skupiny.

K překročení limitu hluku může dojít především, když motor jede na volnoběh. Jan Bělík ve své bakalářské práci všechna měření analyzoval a nabídl také řešení.

„Především je potřeba změnit konstrukci tlumiče výfuku. Jak přesně ale nemohu stanovit jen na základě měření hluku, důležité jsou i teplotní údaje výfukových plynů a je potřeba také zvážit, nakolik bude mít tlumení vliv na zvýšení nežádoucího protitlaku ve výfukové soustavě,“ říká Jan Bělík a dodává, že ke snížení hlučnosti a zmírnění vibrací vozu by pomohla i změna v karosérii, která kryje motor a výfuk, a také silentbloky mezi motorem a rámem vozu.

Po kterém z navrhovaných řešení studentský tým konstruktérů sáhne, se uvidí velmi brzy. Nová formule na fakultě strojní právě vzniká a je tu velký prostor pro změny.

„Konstrukci výfuku budeme měnit a využijeme k tomu i závěry, ke kterým Honza došel. Ideální by bylo provést po instalaci nového výfuku znovu měření ve VÚTS, a to za shodných podmínek. Pak bychom zjistili, o kolik přesně je nový výfuk tišší,“ dodává šéfkonstruktér studentského týmu Filip Veselka.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393