Naši strojaři představují v Brně tři novinky. Jedna je čokoládová

Svačinu si naši strojaři na veletrhu vytisknou
Svačinu si naši strojaři na veletrhu vytisknou

Na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně přijela naše fakulta strojní se zvlákňovacím zařízením pro přípravu kompozitní nanovlákenné membrány, rehabilitačním rotopedem s aktivním řízením krouticího momentu a 3D tiskárnou pro tisk objektů z čokolády a podobných materiálů.

Zvlákňovací zařízení pro přípravu kompozitní nanovlákenné membrány s označením KOMES (KOmorový MEmbránový Spinner) umožňuje do nanovlákenného materiálu cíleně a rovnoměrně dispergovat pevné prachové částice pro potřeby absorpce látek ze vzdušného prostředí.

Vyráběné kompozitní nanovlákenné membrány mají unikátní schopnost záchytu plynných škodlivin, pachů, kouře a par. Dle typu použitých prachových částic je možné vyráběnými membránami zachycovat organické páry a rozpouštědla, styrén, čpavek, oxid siřičitý, kyanovodík, sirovodík, chlor, formaldehyd, sloučeniny radioaktivního jodu, bojové otravné látky a jejich prekurzory a další. Zařízení je výsledkem spolupráce fakulty strojní, fakulty textilní a ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technická univerzita v Liberci má na vyráběný materiál patent.

Další novinka poslouží při rehabilitaci. Naši strojaři představují v Brně prototyp rehabilitačního přístroje, který umožňuje diagnostikovat tělesný stav a zároveň disponuje pokročilými rehabilitačními funkcemi pro osoby po úrazech a handicapované osoby s částečným ochrnutím dolních končetin. Rotoped lze zároveň využít jako tréninkový cyklistický trenažér. Přístroj dovoluje individuální měření výkonu končetiny v závislosti na úhlu natočení a nezávislé nastavování zátěže (krouticího momentu) v rozsahu 0° až 180° pro obě končetiny a 0° až 360° pro jednu končetinu. Díky specifickému řešení uživatelského softwaru je zlepšován pohybový stereotyp s automatickou funkcí adaptivního nastavení pohybové zátěže, která je průběžně určována dominantní nebo zdravou končetinou, čímž je posilována tzv. bipedální lokomoce.

Třetím zařízením, které vystavuje naše fakulta v Brně, je 3D tiskárna pro tisk objektů z čokolády či podobných materiálů. Jedná se o prezentaci výsledku studentského projektu. V tomto projektu byl vytvořen extrudér na 3D tiskárnu Průša I3, který umožňuje tisk z potravinových materiálů, které není třeba zahřívat a následně chladit. Jako testovací materiál byla použita čokoládová pomazánka. Výsledkem projektu je zařízení (3D tiskárna Průša a extrudér), které je schopno laboratorního fungování a umožňuje tisk plošných objektů. Byl vytvořen soubor základních parametrů pro testovací výtisky a metodika tvorby modelů pro tisk.

Toto zařízení může sloužit jako základ pro další vývoj, který povede k vytvoření zařízení pro tisk 3D objektů z čokolády. Na stánku prezentované zařízení tiskne z čokoládové pomazánky loga nebo text na plátek toustového chleba.

Veletrh v Brně je nejvýznamnější strojírenský veletrh ve střední Evropě, každý rok se na něm představuje na 1600 vystavovatelů  a navštíví ho na 80.000 návštěvníků. Letošní 60. ročník se koná od 1. do 5. října. Fakulta strojní, která slaví 65 let od svého založení, na něm pravidelně prezentuje svůj výzkum od roku 2012. Loni získala za výzkum, který prováděla v multioborovém týmu také s fakultou textilní TUL zlatou medaili za linku pro výrobu příze opatřené nanovlákny. Psali jsme o tom zde.

-red-

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 843

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce