Miroslav Masák zavzpomíná na listopad 89

Renomovaný architekt, profesor Miroslav Masák přijal pozvání na veřejné Listopadové vzpomínání na Technické univerzitě v Liberci. O svoje vzpomínky na pád železné opony se podělí s posluchači v pátek 20. listopadu v posluchárně E9 od 13 hodin.  Moderovat bude Jan Šolc, tehdejší poradce Václava Havla, zazpívá písničkář Jiří Dědeček.

Profesor Ing. Architekt Miroslav Masák má k Liberci úzký vztah. Pracoval v Libereckém projektovém ústavu a podílel se na založení samostatného projektového ateliéru, který vznikl jako Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) v roce 1968. S podporou ateliéru Miroslav Masák založil a několik let vedl ŠKOLKU – samostatný koncepční ateliér mladých absolventů škol architektury. Po politických prověrkách v sedmdesátých letech minulého století byl zbaven odborné funkce, možnosti dál samostatně vést ŠKOLKU i publikovat. S mladými architekty však zůstal nadále ve styku, a to nejen ve ŠKOLCE, ale i neformálních skupinách v Liberci, Brně i v Praze. Koncem  šedesátých letech minulého století společně s docentem Karlem Hubáčkem realizoval  obchodní dům Ještěd, který je označován za zcela nový přístup k architektuře s převládajícími sociologickými a psychologickými prvky. Hodně se také angažoval v akcích proti jeho zbourání.

Od ledna 1990 byl Miroslav Masák jmenován odborným poradcem prezidenta republiky. V Kanceláři prezidenta republiky působil jako ředitel kulturní sekce a znalec pro oblast architektury a památkové péče. Posléze, jako místopředseda Rady Pražského hradu, koncipoval plány hradní obnovy. Od roku 1994 působí jako externí pedagog Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1995 pracuje v pracovní skupině České komory architektů, v níž byl v roce 1997 zvolen do představenstva a pověřen vedením úseku vzdělání architektů. V roce 1999 byl VUT jmenován profesorem pro obor architektura. 23. února 2007 mu byla v liberecké kavárně Ateliér předána Pocta České komory architektů 2006.

I když většinou bydlí v Praze, do Liberce stále jezdí za ženou a dcerou. Spolupracuje s libereckými studenty na nové vizi pražské Letné. Projekt vznikl mezi přáteli Václava Havla, jako teoretická studie. Původně se na něm měli podílet Jan Kaplický, Miroslav Masák a Bořek Šípek. Po smrti Kaplického začali na projektu pracovat studenti architektury Technické univerzity v Liberci.

Práce profesora Masáka byly představeny nejen na mnoha evropských výstavách, ale i v zámoří. Řada jeho děl byla publikována na stránkách domácího a zahraničního tisku. Shledávám v tom mimořádnou zásluhu, neboť česká architektura tak ve velmi kvalitní podobě byla představena mezinárodnímu publiku. Například kniha Architecture in the Seventies vyšla v Londýně a publikace Prag - Kunst und Architektur byla vydána ve Vídni.

Poslechnout si autentické zážitky renomovaného architekta  bude určitě stát za to. Vnímavé a také zvědavé členy akademické obce, ale i libereckou širokou veřejnost, srdečně zveme.

J. Kočárková

Klára Císařová

 

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce