čtvrtek 29. červen 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > V Mnichově se představují naši designéři. Máme jednu zlatou

V Mnichově se představují naši designéři. Máme jednu zlatou

Small Colossus_Oldřich Plíva_fosforeskující skleněná plastika (1).jpg
Small Colossus_Oldřich Plíva_fosforeskující skleněná plastika (1)

ZLATOU MEDAILI získal Oldřich Plíva na prestižní mnichovské výstavě designu a umění konané pod hlavičkou veletrhu Internationale Handswerkmesse, kde vystavuje skleněné plastiky. Marcela Kindl Steaffanová tam prezentuje své šperky. Oba jsou pedagogové katedry designu naší fakulty textilní.

V Mnichově ve výstavní sekci nazvané Schmuck je od středy k vidění také liberecká kolekce s názvem Mimikry – Skryté síly přírody. Jedná se o šperky vytvořené z mosazných a měděných drátků opatřených patinou. Šperky působí nenápadně, tedy v kontextu přírody. Jako by je jejich autorka „pouze“ našla v lesním podrostu, větvích nebo ve změti jehličí.

„Mimikry jsou v přírodě otázka života a smrti,“ říká ke kolekci její autorka Marcela Kindl Steffanová. Kontext je pro její tvorbu rozhodující. Například chátrající textilní továrna v jejím rodném Novém Městě pod Smrkem ji před časem inspirovala k vytvoření série Šperk pro industriální architekturu, která jí vynesla nominaci na šperkaře roku v soutěži Czech Grand Design a v přehlídce Národní cena za studentský design. Tyto šperky vystavovala v roce 2015 také na naší univerzitě.

„Ráda pracuji cestou site specific. Bez příběhu nebo atmosféry konkrétního místa by mé šperky často nevznikly,“ říká o své tvorbě Marcela Kindl Steffanová, která třetím rokem působí jako asistentka studijního zaměření sklo a šperk katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.

Ve stejném ateliéru pracuje od roku 2013 trvale také pedagog a tvůrce Oldřich Plíva. Ten v Mnichově vystavuje skleněné plastiky v sekci Meister der Moderne.

„Moji tvorbu předurčují vlastnosti skla jako sochařské hmoty. Mé práce jsou o podstatě existence tvaru, objemu i pohybu v gravitačním poli Země,“ charakterizuje svou tvorbu Oldřich Plíva, jehož dílo je zastoupeno ve sbírkách domácích i světových muzeí umění a galerií, například i v pařížské Musée des arts décoratifs.

„Vyhýbám se stereotypu estetické produkce a estetizaci vůbec. Nezatěžuju plastiku dějem, zajímám se o charakter tvaru, jeho tektoniku, nároky na hmotu a vztah k barvě,“ dodává autor.

V Mnichově vystavuje Oldřich Plíva plastiky s názvy Stigma 1, Small Colossus, jedno dílo bez názvu a Pouch 1. Právě za tento skleněný objet získal Oldřich Plíva v Mnichově Zlatou medaili Bayerischer Staatspreis, kterou bavorské ministerstvo hospodářství uděluje za výjimečné umělecké a technické ztvárnění.

Mezinárodní designérské a umělecké přehlídky v Mnichově jsou součástí veletrhu Internationale Handswerkmesse and «Handwerk & Design» v Mnichově, který se koná ve dnech 8.–14. března v hale B1 mnichovského výstaviště.

Výstavu Schmuck s více jak padesátiletou tradicí sestavili kurátoři z tvorby 67 umělců z 31 zemí. Výstava si klade za cíl představit to nejzajímavější ze současného světového šperku. V počátečním výběru měli kurátoři v hledáčku práce 700 autorů. Více zde.

Přehlídka Meister der Moderne se zaměřuje na tvorbu renomovaných autorů. Letos představuje práce 34 tvůrců ze 14 zemí. Více najdete zde.

Výstavy se konají od 8. března do 14. března rovněž v hale B1 mnichovského výstaviště.

Loni vystavovala na přehlídce Schmuck také pedagožka z ateliéru skla a šperku Ludmila Šikolová a na studentské přehlídceTalente se představil náš student katedry designu Jakub Neufuss. Psali jsme o tom zde.

Radek Pirkl

24.06. 2017

Akademický senát TUL bude volit svého předsedu

Akademický senát TUL bude po dvou neúspěšných pokusech volit svého předsedu na svém zasedání dne 30. června 2017 v 9.00 hodin.  Jednání svolal 1. místopředseda AS TUL David Salač do zasedací místnost IC ( první podzemní podlaží).  Na programu je také volba zbývajících orgánů senátu a určení volební komise pro volbu rektora TUL. Všechna zasedání akademického senátu jsou veřejná.

26.05. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.