Svědomí předmětem živé diskuze

Moderovanou diskuzi na téma svědomí mohli zakusit tento čtvrtek 3. května studenti TUL v učebně E9. Posluchači sami určovali, jakým směrem se bude téma a setkání ubírat.

V ideálním případě se tak stírá hranice mezi tím, kdo diskuzi řídí a kdo ji „pouze“ naslouchá. „Chtěli bychom víc vtáhnout studenty do diskuze a dosáhnout toho, aby v rámci ní byli studenti a profesoři kolegové,“ uvedla Klára Císařová z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL, koordinátorka evropského projektu Prostor pro pokročilé vzdělávání (Advanced Learning Space, ALS), v rámci nějž podobné diskuzní pořady vznikají.

Setkání otevřel Jan Šolc přednáškou s názvem „Svědomí jako minulost v nás“. Zabýval se v ní především propracovaným pojetím svědomí Tomáše Akvinského, v závěru se věnoval i otázce svědomí v současné politice. Nastolil tak auditoriu několik otázek a myšlenek, které v následné moderované diskuzi rozvíjel ve spolupráci s posluchači Pavel Beňo. Studenty zapojil do utváření diskuze především hlasováním, které probíhalo pomocí interaktivní tabule, na společný flipchart nebo prostřednictvím moderačních karet. Auditorium tak bylo neustále aktivováno a často v pohybu, což výrazně přispělo k rozproudění samotné diskuze. „Zásadní moderační technikou je i neustálá vizualizace toho, co v diskuzi vzniklo. Proto ty flipcharty, společné hlasování atd.,“ prohlásil v průběhu Beňo. Přítomní se vyjadřovali k otázkám „Zda diskuze o svědomí je také pokusem o prevenci násilí ve společnosti?“ či „Proč u nás mnoho lidí nebere svědomí vážně?“ Tyto ani další nebyly, a ani neměly být rozhřešeny, cíl byl mnohem prostší: vyvolat diskuzi, která její účastníky vtáhne natolik, že budou o tématu přemýšlet a hovořit i mimo přednáškový sál. „S psychologem a filmařem Pavlem Beněm jsme takto moderovali už Den s Karlem Krylem a pak třikrát Hydepark, tato přednáška je pátou diskuzí tohoto typu. Teď se musíme zeptat studentů, zda se jim taková forma líbí, pokud ano, rádi bychom v tom pokračovali,“ shrnula Klára Císařová.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 420

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce