Umíme »prodat« naše témata médiím?

Moderátorka České televize Marcela Augustová v pondělí na naší univerzitě hovořila o zásadách komunikace s médii a v médiích. „Základem je jasnost a srozumitelnost sdělení,“ říká.

Témata, která řeší odborníci naší univerzity, jsou pro média atraktivní. V našich laboratořích natáčely Česká televize i Český rozhlas, zprávy o našem výzkumu běžně publikuje Česká tisková kancelář, Mladá fronta Dnes, Právo, Liberecký deník a řada dalších médií. V posledním roce věnovala Česká televize výzkumu na CxI hodinový pořad Hyde Park, ve kterém profesor Petr Louda a docent Miroslav Černík hovořili o využití nanočástic v praxi. Výzkumu na naší univerzitě věnovala Česká televize také jeden půlhodinový díl pořadu O vědě a vědcích.

Otázka komunikace s médii je pro naše výzkumníky aktuální. Proto tým projektu Otevřená univerzita pozval na CxI Marcelu Augustovou, moderátorku hlavní zpravodajské relace České televize Události a volebních studií. Marcela Augustová věnovala svůj příspěvek o komunikaci s médii hlavním zásadám, které je třeba dodržet v kontaktu s kamerami a mikrofony.

Štáb i vás vede stejný zájem – dobře prezentovat svou práci.

„Je třeba mít na paměti to, že chcete oslovit i diváka například televizních zpráv, který není ve vašem oboru odborníkem. Vaše sdělení musí být především srozumitelné a jasné, jinak je to promarněná šance,“ řekla Marcela Augustová. Podle ní ubírá srozumitelnosti sdělení v případě vědecko-výzkumných témat především příliš odborná mluva.

 „Pokud netočíte na živo a máte pocit, že se  na podruhé vyjádříte obratněji, klidně štáb stopněte a formulujte svou myšlenku lépe. To je běžná praxe. Štáb chce do redakce přinést dobrý materiál a z něj udělat reportáž, se kterou se může prezentovat. A vy zase chcete dobře prezentovat svůj výzkum. Vede vás tedy stejný zájem.“

Marcela Augustová hovořila také o prvním kontaktu s médii. Právě oslovení či tisková zpráva zaslaná do médií může rozhodnout o tom, zda štáb téma zaujme a přijede do laboratoře natáčet.

„Vaše tisková zpráva musí zaujmout. Začátek typu Dne 15. listopadu se koná konference… redaktora spíš odradí. Vypíchněte hned v úvodu to podstatné, ať redaktora přesvědčíte, že vaši tiskovku má předložit na poradě jako téma, které chce sledovat,“ doplnila Marcela Augustová.

Postřehy Marcely Augustové o komunikaci s médii doplňovala také mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.

„Chci zdůraznit, že redaktoři k nám na univerzitu v drtivé většině případů přicházejí, aby natáčeli a psali o našem výzkumu a o tom, co se u nás děje. Nekladou nám  nepříjemné otázky a nechtějí nás zatáhnout do nějakého skandálu. Na druhou stranu naši pracovníci vědí, o čem mluví, nemusí si nic vymýšlet a je radost s nimi dělat interview, to je naše velká deviza,“ řekla mluvčí.

Tým projektu Otevřená univerzita, který pozval Marcelu Augustovou, chce uspořádat i další setkání našich vědců se zástupci médií. Informace najdete včas na webu www.otevrenauniverzita.cz, kde najdete také odkazy na zmíněné reportáže, články a pořady v sekci Psali o nás.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 447