Moderátorka České televize Marcela Augustová v pondělí na naší univerzitě hovořila o zásadách komunikace s médii a v médiích. „Základem je jasnost a srozumitelnost sdělení,“ říká.
Témata, která řeší odborníci naší univerzity, jsou pro média atraktivní. V našich laboratořích natáčely Česká televize i Český rozhlas, zprávy o našem výzkumu běžně publikuje Česká tisková kancelář, Mladá fronta Dnes, Právo, Liberecký deník a řada dalších médií. V posledním roce věnovala Česká televize výzkumu na CxI hodinový pořad Hyde Park, ve kterém profesor Petr Louda a docent Miroslav Černík hovořili o využití nanočástic v praxi. Výzkumu na naší univerzitě věnovala Česká televize také jeden půlhodinový díl pořadu O vědě a vědcích.
Otázka komunikace s médii je pro naše výzkumníky aktuální. Proto tým projektu Otevřená univerzita pozval na CxI Marcelu Augustovou, moderátorku hlavní zpravodajské relace České televize Události a volebních studií. Marcela Augustová věnovala svůj příspěvek o komunikaci s médii hlavním zásadám, které je třeba dodržet v kontaktu s kamerami a mikrofony.
Štáb i vás vede stejný zájem – dobře prezentovat svou práci.
„Je třeba mít na paměti to, že chcete oslovit i diváka například televizních zpráv, který není ve vašem oboru odborníkem. Vaše sdělení musí být především srozumitelné a jasné, jinak je to promarněná šance,“ řekla Marcela Augustová. Podle ní ubírá srozumitelnosti sdělení v případě vědecko-výzkumných témat především příliš odborná mluva.
„Pokud netočíte na živo a máte pocit, že se na podruhé vyjádříte obratněji, klidně štáb stopněte a formulujte svou myšlenku lépe. To je běžná praxe. Štáb chce do redakce přinést dobrý materiál a z něj udělat reportáž, se kterou se může prezentovat. A vy zase chcete dobře prezentovat svůj výzkum. Vede vás tedy stejný zájem.“
Marcela Augustová hovořila také o prvním kontaktu s médii. Právě oslovení či tisková zpráva zaslaná do médií může rozhodnout o tom, zda štáb téma zaujme a přijede do laboratoře natáčet.
„Vaše tisková zpráva musí zaujmout. Začátek typu Dne 15. listopadu se koná konference… redaktora spíš odradí. Vypíchněte hned v úvodu to podstatné, ať redaktora přesvědčíte, že vaši tiskovku má předložit na poradě jako téma, které chce sledovat,“ doplnila Marcela Augustová.
Postřehy Marcely Augustové o komunikaci s médii doplňovala také mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.
„Chci zdůraznit, že redaktoři k nám na univerzitu v drtivé většině případů přicházejí, aby natáčeli a psali o našem výzkumu a o tom, co se u nás děje. Nekladou nám nepříjemné otázky a nechtějí nás zatáhnout do nějakého skandálu. Na druhou stranu naši pracovníci vědí, o čem mluví, nemusí si nic vymýšlet a je radost s nimi dělat interview, to je naše velká deviza,“ řekla mluvčí.
Tým projektu Otevřená univerzita, který pozval Marcelu Augustovou, chce uspořádat i další setkání našich vědců se zástupci médií. Informace najdete včas na webu www.otevrenauniverzita.cz, kde najdete také odkazy na zmíněné reportáže, články a pořady v sekci Psali o nás.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
V Betlémské kapli jsme uctili historický odkaz zavražděných studentů
Naši studenti a členové sboru Bohemia Chór FP TUL byli součástí Mezinárodní konference „17. listopad 1939 – historický odkaz budoucnosti“, jež se konala v prostorách Betlémské kaple v Praze u příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva....
JobTUL Days, druhý ročník největšího regionálního setkání studentů a firem je tu a je nabitý
Více než 60 firem a organizací se představí studentům a studentkám na kariérním veletrhu JobTUL Days 2024. Našlapaný je i doprovodný program: přednášky odbornic a odborníků z oblasti kariérního a osobního růstu, možnost konzultace CV s...
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.