Ivan Berka, reportér televize Nova, hovořil ve čtvrtek minulý týden na CxI o tom, že na naší univerzitě Nova nehledá skandály, ale seriozní informace a fundované názory.
Jakým způsobem právě zpravodajství na Nově reflektuje vědu a vědce a jak je ukazuje svým diváků, i o tom hovořil ve čtvrtek 20. února Ivan Berka, který v liberecké redakci Novy pracuje téměř od jejího založení.
Akademická půda není zrovna živnou půdou, ve které se rodí diváci televizní stanice Nova, vědom si toho byl i reportér Ivan Berka. Ujistil proto přítomné, že univerzitní prostředí pro něj jako redaktora Novy představuje především zdroj fundovaných názorů.
„Někdy potřebuji rychlou reakci lidí, kteří jsou fundovaní ve svém oboru, důležitá je pak i dostupnost odborníka. Hodí se to při osvětlení některých přírodních jevů, technických problémů, ale i společenského dění. Například skvělé zkušenosti mám s panem profesorem Ivanem Jáčem z ekonomické fakulty. Vždy, když jsem potřeboval odborný názor z oblasti ekonomie, vyšel mi vstříc,“ vysvětloval Ivan Berka s tím, že i centrální redakce v Praze byla s výběrem odborníka velmi spokojená a i nadále jeho názory vyhledávala.
Profesor z liberecké univerzity, jak dále vysvětloval Ivan Berka, totiž ve vysílání příhodně vyvážil pohled respondentů z Prahy, kteří se k ekonomickým tématům obvykle vyjadřovali.
Mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková, která diskuzi moderovala, podotkla, že Novy „se opravdu bát nemusíme“. „Pokud je poptávka po názoru našich odborníků, není důvod nevyhovět, je to další významné médium, kterým se jméno technické univerzity dostává na veřejnost.“ řekla mluvčí.„Reportáž nemusí být přímo vědecká, ale pokud v ní názor našeho odborníka nevyzní zkresleně, není třeba se tomu bránit,“ doplnila Jaroslava Kočárková.
„Univerzita má na rozdíl od politiky tu výhodu, že nepotřebuje média ke svému dennímu obrazu, není tu ani žádné skandální téma, ve kterém bychom měli šťourat. Je i v mém zájmu s odborníky z vaší univerzity vycházet dobře, protože chci za nimi přijít i zítra a získat od nich odpověď k dalšímu tématu,“ zakončil toto téma Ivan Berka a uvedl příklad soudního procesu, který se vedl v souvislosti s mistrovstvím světa v lyžování. „Z Prahy se mě ptali, jestli má smysl toto téma na univerzitě podrobněji sledovat, ale rozmluvil jsem jim to, bylo mi jasné, že nitky vedou jinam než na Technickou univerzitu v Liberci,“ dodal reportér.
Setkání Ivana Berky s našimi odborníky a studenty navázalo na listopadovou přednášku moderátorky České televize Marcely Augustové a bylo pokračováním semináře komunikačních dovedností, který řeší tým projektu Otevřená univerzita.
Radek Pirkl
Ivan Berka Je vystudovaný veterinář, živil se však vždy jako redaktor a novinář. Pracoval v Radio Contact Liberec, spolupracoval s redakcí Hlas Ameriky, v regionální redakci TV Nova pracuje od roku 1995. Za tu dobu natočil už okolo 12000 zpráv a reportáží. |
Další články v rubrice
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.
Vlčí máky v kampusu vyrostly na počest válečných hrdinů a veteránů
Pole vlčích máků vykvetlo v univerzitním kampusu jako připomínka Dne válečných veteránů a hrdinů, kteří bojovali za svobodu a demokracii. V pondělí 11. listopadu rudé květy nejen sázeli, ale i kupovali studenti i zaměstnanci univerzity a přispěli...
Proč se nebát umělé inteligence? Kniha se stopou z TUL, jež boří mýty
Pokud máte stále strach z AI, možná vám jej pomůže zahnat kniha Proč se nebát umělé inteligence? Spolu s odborníky na jednotlivé oblasti AI se na knize editorsky i autorsky podílel Michal Trčka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.