Geografické informace jsou všude kolem nás

Čichová mapa, workshop o 3D modelování starých domů nebo přednáška meteorologa o tom, z jakých map lze vyčíst počasí. To je jen výběr z programu Dnů GIS, které do zítřka hostí Krajská vědecká knihovna v Liberci.

S geografickými informačními systémy (GIS) se setkáváme ve svém životě denně. Když plánujeme cestu autem, když se chceme někam dostat městskou hromadnou dopravou nebo když někomu vysvětlujeme cestu z nádraží do města. Tyto situace nám nástroje GIS pomáhají rychleji a přesněji řešit. Rychlost a správnost je pak krajně důležitá například v operačním centru záchranné služby nebo při řízení operací při živelních pohromách, tady bychom se bez nástrojů GIS už neobešli.

Geografické informační systémy pronikly do řady sfér našich životů, i takové poznání si mohou návštěvníci odnést z návštěvy expozic a přednášek Dnů GIS, které od úterý 19. listopadu do čtvrtka 21. listopadu pořádá fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická naší univerzity ve spolupráci s Libereckým krajem, Statutárním městem Liberec a Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Motto Dnů GIS zní Mapy všemi smysly, a skutečně, mapy si tu můžete prohlížet a sledovat je pomocí různých nástrojů, hmatové mapy si můžete ohmatat, čichové mapy očichat. Kdo z nás by před návštěvou Dnů GIS uměl čichem rozlišit srst paviána od srsti zebry? I takové finesy nabízí čichová mapa světa. Pro spravení chuti je v nabídce také kurkuma nebo vanilka, vždy s přesným určením místa, kde se s daným aromatem můžeme ve světě setkat.

Řadu atraktivních expozic a přednášek ze světa map a geografických informačních systémů každoročně navštíví více jak tisíc návštěvníků, většina z nich jsou děti a náctiletí, kteří do knihovny přijíždějí z celého kraje se školní exkurzí. Právě školákům a studentům je určen ranní až odpolední program dnů GIS. Vyberou si ale i odborníci a široká veřejnost.

Včera se například konal seminář pro učitele základních a středních škol na téma, jak je důležité vzdělání k prostorovému myšlení. Po semináři vystoupili Petr Meyer a Marek Řeháček, kteří předvedli, jak se modelují staré domy ve 3D prostředí. Workshopu na toto téma se mohou zájemci zúčastnit dnes odpoledne od 15.00 hodin. A slova se dnes ujme také meteorolog Radek Tomšů, který bude od 17.00 hodin hovořit o tom, co všechno lze vyčíst z meteorologických map. Čtvrtek bude závěrečným dnem, který bude patřit opět především školám, ale i lidem, které téma geografických informačních systémů zajímá.

Dny GIS jsou také ideální příležitostí pro křest mapy Direction, kterou tvořil tým Libereckého občanského sdružení – LOS s týmem Jiřího Šmídy z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické naší univerzity. 

S Jiřím Šmídou jsme o jedinečné mapě Direction a také o geografických systémech krátce pohovořili. Rozhovor čtěte na T-UNI zítra.

Radek Pirkl

Web Dnů GIS i s programem: www.dnygis.cz.

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385