Studentské ohlasy z Číny II. Podzim v Pekingu

Na Velké čínské zdi.jpg
Zástup dějin, turistů a Renata Čuhlová na Velké čínské zdi

Díky stipendiu čínské vlády odcestovala na Dálný východ také doktorandka z ekonomické fakulty Renata Čuhlová. Jaký byl pro ni úvod semestru, který stráví na univerzitě v Pekingu, nám píše ve svém příspěvku.

 

Výbava pro první dny: ruce, nohy a důvěra

Jedno čínské přísloví praví „I cesta tisíc mil dlouhá začíná prvním krokem“.  V mém případě tímto krokem byla cesta na zahraniční oddělení naší univerzity, kam jsem se šla informovat o možnosti získání čínského vládního stipendia. Tím začalo rozsáhlé vyřizování a já jsem se nakonec ocitla v Pekingu, který má skoro dvojnásobek obyvatel než celá Česká republika, na University of Science and Technology Beijing.

Na co je třeba připravit se hned po příletu do Číny, je skutečnost, že málokdo mluví anglicky. Obvyklá představa, že se anglicky všude a vždy tak nějak domluvíme, zde rozhodně neplatí. Anglicky se nedomluvíte ani na místech, která jsou pro zahraniční studenty vyloženě určena. Všude jsou jen čínské znaky, které nedokážete přečíst, a tedy ani obyčejný nákup v supermarketu není jednoduchý.

Jako by to nestačilo, i čínské počítání na prstech se odlišuje. K dorozumění v Číně potřebujete tedy hlavně ruce/nohy, trpělivost a vlastně i určitou důvěru. To když vás chytnou za ruku a někam vedou. Doufáte, že je to tam, kam chcete, a necháte se prostě vést.

 

Vlastní jméno zapomeňte

První formalita registračního procesu na čínské univerzitě je přidělení čínského jména. Existují na to dva způsoby. Jednak na základě významu jména, ale mnohem častěji a rychleji dle toho, jak vaše rodné jméno zní. Pod tímto jménem jste pak všude registrováni a je uvedeno (na rozdíl od toho skutečného českého) na studentském průkazu.

Důležitou procedurou je také ubytování na kolejích. I v tomto případě byly nejčastějším prostředkem komunikace posunky, a proto o absurdní a zároveň velmi vtipné situace není nouze. Koleje nejsou příliš odlišné od těch našich, pěkný pokoj s koupelnou evropského stylu, který sdílím se spolubydlící z Filipín. Stejně jako všechny ostatní univerzitní budovy se koleje nacházejí v uzavřeném kampusu, v němž je také banka, pošta, menzy, klinika, různé druhy obchodů a třeba i takové kadeřnictví.

Bezpečí v chaosu

Jelikož jsou jízdní kola čínským preferovaným dopravním prostředkem, rovněž v univerzitním rozlehlém areálu jsou všude přítomna. I zde se pak odráží celkový chaos v místní dopravě. Vyřítit se na vás může v podstatě cokoliv odkudkoliv (každý den kolem mne projede něco překvapivého) a zelená na semaforu vůbec neznamená, že máte vyhráno a bezpečně přejdete křižovatku. Ale to je tak jediná věc, které se zde můžete obávat. Oproti jiným velkoměstům působí Peking bezpečně. Moje univerzita se navíc nachází v oblasti, kde je jeden univerzitní kampus vedle druhého, a je to tedy velmi studentské místo. Přestože se jedná zároveň o hlavní město a cizinců zde není málo, i tak je zde evropský vzhled vnímán celkem exoticky.

Spolu s ostatními zahraničními studenty chodím na hodiny čínštiny, takže se velmi pomalu začínám alespoň částečně orientovat ve změti znaků a těžko napodobitelných tónů.

 

Menza: palec nahoru, klobouk dolů

To je užitečné například i v menze. Výběr jídla má opravdu široký a pestrý, zároveň také lahodný pro oko. Polévky, opékané nudle, ryby a plody moře, tofu, závitky, pokrmy z hub a bambusových výhonků, vejce, jídla z drůbežího a hovězího masa, plněné čínské knedlíky, množství zeleniny a samozřejmě pokrmy s rýží. Vyjmenovávat bych mohla ještě chvíli, přičemž některá jídla ani nedokážu identifikovat.

První dojem bývá vždy důležitý, zvláště pak v cizí zemi s odlišnou kulturou. Ten můj z Číny je velmi pozitivní a těším se, co další měsíce v Pekingu přinesou.

莱娜塔  [lai na ta] Čuhlová,

studentka ekonomické fakulty

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce