Vstupte do map, vyzývají dny GIS

Pocitová mapa Liberce, mapy záchranných sborů, satelitní mapy, historické mapy, street view, to vše a další mapy, mapové aplikace a informace o mapování najdete na GIS Days Liberec 2016, které do zítřka pořádáme na naší univerzitě.

GIS Days jsou přístupné všem zájemcům o mapy a geografické informační systémy, hlavní cílovou skupinou jsou tradičně žáci základních a středních škol Libereckého kraje a také jejich učitelé zeměpisu.

„Včera přišlo kolem 180 žáků, podobné počty máme hlášeny také na dnešek a zítřek,“ vypočítává účast Daniel Vrbík z katedry aplikované matematiky pořádající fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.

Dny geografických informačních systémů mají návštěvníkům ukázat dnešní možnosti tvorby map a práce s mapami. Cílem je také demonstrovat školákům, že práce s mapami se dnes neobejde bez sběru dat, internetu a moderních aplikací a že mapy mají ve společnosti velmi široké uplatnění.

Mohou se proto seznámit s galerií starých map nebo mapou filmových míst v Libereckém kraji. Všude se dozví něco nového. Víte například, která pohádka se točila na Lemberku? Než si rozmyslíte odpověď, už stojíte před pocitovou mapou Liberce. Ta je novinkou letošního ročníku GIS Days.

Na její tvorbě se může podílet každý rovnou na místě. Přispějete tak k mapování míst, ve kterých se v Liberci cítíte bezpečně, nebo naopak ne příliš bezpečně. V pocitové mapě můžete i vyznačit to, co považujete za centrum města, což je opravdu spíše pocitový než striktně daný údaj.

„Tato mapa a mnoho dalších se dnes tvoří metodou crowdsourcingu, je to směr, který má velkou budoucnost a snažíme se proto metody této práce s veřejností a s daty pro vytváření map předat i našim studentům. S některými crowdsourcingovými mapami se pak na GIS Days může seznámit široká veřejnost,“ říká hlavní organizátor akce Jiří Šmída, proděkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické, člen katedry aplikované matematiky.

Své stanoviště na GIS Days má i město Liberec, v odboru hlavního architekta v oddělení územně analytických podkladů a GIS tu zhruba dva roky pracuje Jaroslav Nýdrle, absolvent naší katedry Aplikované matematiky.

„Jako studenta mě bavily počítače a mapy. GIS systémy, které v té době začínaly, spojovaly obojí dohromady, navíc se z hlediska uplatnění v praxi zdály být dobrou volbou,“ říká Jaroslav Nýdrle.

V oddělení územně analytických podkladů a GIS doplňuje mapy a vytváří mapové výstupy pro potřeby magistrátu či pro zasedání zastupitelstva. Například se podílel na tvorbě mapy zobrazující majetkoprávní vztahy v oblasti libereckého letiště, jehož prodej je dlouhá léta v Liberci diskutovaným tématem.

„Pracuji ve velké míře s databázemi, při tvorbě map se dnes také uplatňuje hodně programování, neustále se něco učím a posouvám se dál,“ shrnuje Jaroslav Nýdrle, který asi rok učil na naší katedře geografie.

O kus dál si můžete dopřát virtuální procházku pomocí speciálních brýlí, které vás ve 3D rozměru zavedou na jakékoliv místo na světě. Nebo alespoň na jakékoliv místo, které je zmapováno aplikací Google Street View.

Své stanoviště tu má také Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Tam po tři dny najdete Janu Leitgebovou, také naší bývalou studentku, kterou kdysi GIS systémy – v době jejích studií před dvanácti lety novinka – zaujaly natolik, že se jim rozhodla studijně a později profesně dál věnovat. Nyní je jednou ze dvou specialistek na GIS systémy krajských hasičů Libereckého kraje.

„Aktualizujeme podkladovou mapu České republiky, kterou hasiči používají při výjezdech pro orientaci v terénu,“ říká kapitánka Jana Leitgebová. V této webové mapě je zvýšená pozornost věnována hydrantům, řekám, rybníkům a dalším zdrojům vody na hašení. Jsou tu po rozkliknutí informace o dobrovolných hasičských sborech, u každého železničního přejezdu tu najdete kontakt na výpravčího, který může zastavit provoz v daném úseku železnice, pokud na kolejích došlo k situaci, kterou hasiči řeší.

„Operační středisko pak do této podkladové mapy vnáší také aktuální informace o výjezdech našich jednotek a povaze jejich zásahu. Teď třeba vidíme, že krajští hasiči zasahují u požáru trafostanice u Rynoltic. Na místě je náš vůz,“ doplňuje Jana Leitgebová.

Když před deseti lety nastupovala k hasičskému sboru, GIS systémy tam teprve začínaly. Jana Leitgebová se svým kolegou měli za úkol vytvořit právě podkladovou mapu České republiky, do které už jednotliví krajští GIS specialisté zadávají svá data.

Součástí Dnů GIS jsou také přednášky, včera přednášel Jaroslav Beng z vývojového centra v Curychu o směřování Google map, dnes večer bude Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci hovořit o tom, jak se tvoří historické mapy Liberecka a na co všechno při jejich tvorbě naráží. Přednáška začíná dnes v 17.00 hodin v prostorách atria před univerzitní aulou v budově G.

GIS Days pořádá fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická již šestnáctým rokem. Tradičními partnery jsou Liberecký kraj, město Liberec a Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Mnoho předchozích ročníků se konalo v Krajské vědecké knihovně v Liberci, poslední dva roky našly GIS Days zázemí v srdci kampusu na Husově ulici, v atriu před univerzitní aulou budovy G, část třídenního programu se koná stále v krajské knihovně.

 „Ředitelé škol a učitelé dostávají pozvánky na nepřeberné množství akcí, které mohou se svými žáky navštívit. Jejich úroveň kolísá, ale na GIS Days nám šestnáctým rokem učitelé s žáky jezdí, a to v hojném počtu. Je to proto, alespoň se domnívám, že v této akci mají jistotu, že bude pro jejich žáky, ale i pro ně jako pedagogy přínosem, že se tu vždy dozvědí něco nového,“ říká Jiří Šmída. Podle něj bylo směrování v kraji velmi populární akce na univerzitu nutností.

„Jak jinak máme lidem ukázat, že univerzita patří do města, že jsou zde vítáni, že to není odloučený svět, ale svět informací a možností, které jsou veřejně přístupné, než když je zavedeme přímo sem do kampusu. Demonstrujeme tak, že univerzita je otevřené prostředí. Pro některé z dnešních návštěvníků, kteří budou za pár let uvažovat o studiu na vysoké škole, už bude Technická univerzita v Liberci znít o něco důvěrněji,“ doplňuje proděkan Šmída.

Dny GIS končí ve středu 16. listopadu ve 14.20 hodin, do té doby mají všichni zájemci o mapy a geografické informační systémy možnost se k nám na univerzitu do světa map podívat a do některých přímo i svými poznatky vstoupit.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_0573-2.jpg

Trabant i Chupa Chups dávaly zabrat. Slavili jsme Den Evropy

„Obal lízátek Chupa Chups navrhl Salvador Dalí?“ diví se student Petr u stolku se španělskou vlajkou. Baví se s vrstevníkem z Erasmu+ a vyplňuje kvíz v rámci univerzitní akce Speak Dating. Není sám. Prostorem před menzou se skoro nedá projít. A...

25. 4. 2024 | Události | 201

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce