Liberecká konference světových textilních archeologů byla první v ČR

Logo letošní konference z našich dílen.jpg
Středověký látkový vzor. Logo letošní konference

Odborníci na archeologické textilie z celého světa přijeli tento týden do Liberce na konferenci NESAT, kterou spolupořádala naše fakulta textilní, Archeologický ústav AV ČR a Správa Pražského hradu.

Sdružení North European for Archaeological Textiles (NESAT) vzniklo na počátku 80. let v severských zemích, založili ho a jeho členskou základnu dnes stále tvoří především archeologové z muzeí, dále textilní inženýři, lektoři z otevřených muzeí, restaurátoři a kurátoři sbírek. Všechny odborně spojuje textil z archeologických vykopávek a nálezů a staré textilní techniky. Členy NESATu jsou přední odborníci na textil z celého světa, jak dokázala i účast na 13. konferenci. Letos poprvé se konala v České republice, a to v aule Technické univerzity v Liberci.

Se svým příspěvkem nebo posterem přijeli specialisté z Litvy, Norska, Izraele, Rakouska, Kanady, Japonska, USA, Itálie, Ruska, Španělska… celkem 120 účastníků ze 27 zemí.

Konferenci pořádala ve dnech 22.–26. května Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci spolu s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, v. v. i., a Správou Pražského hradu.

 „Zatímco pro výzkum u nás na fakultě platí čím modernější, tím lepší, tito odborníci ctí zásadu čím starší, tím lepší, ale obě skupiny nás spojuje především velké nadšení pro textilie,“ glosuje významné mezinárodní setkání děkanka pořádající fakulty Jana Drašarová. Ve třech konferenčních dnech zazněly příspěvky mapující textilie a oděvy od pravěku přes středověk po ty nejmodernější, což jsou z pohledu odborníků sdružených v NESAT novověké nálezy zhruba z 16. století.

Naše fakulta textilní se s odborníky na archeologické textilie setkala již před lety během přípravy projektu zaměřeného na tradiční textilní techniky. Jeden z prvních kontaktů v této oblasti vedl do Archeologického ústavu AV k Heleně Březinové.

„S fakultou textilní spolupracujeme více jak pět let, zadáváme si k vám analýzy vláken z archeologických nálezů. Vaši odborníci mají opravdu nepřekonatelné znalosti technologií a k snímkům z elektronového mikroskopu nám podají vždy vyčerpávající charakteristiku vzorku. Tato interpretace je přidanou hodnotou, kterou na jiném tuzemském pracovišti nedostaneme,“ řekla včera redakci T-UNI na konferenci NESAT vedoucí restaurátorských laboratoří Archeologického ústavu Akademie věd ČR Helena Březinová.

Upozornila také na výstavu pořádanou právě ze sbírek Archeologického ústavu s názvem Od nitě ke košili – Textil a móda středověkých Pražanů. Výstava je v těchto dnech k vidění v Domě U Zlatého prstenu v Praze. I tam zavítali dnes v závěrečný den v rámci exkurze do Prahy účastníci konference NESAT XIII. Kromě této výstavy je čeká také návštěva sbírek Správy Pražského hradu, dalšího spoluorganizátora liberecké konference.

Pozoruhodností liberecké konference, která je ovšem plně v souladu s duchem podobného setkání, je také její logo. Je to textilní vzor ze středověkého pohřebního roucha spjatého z Českými zeměmi. Jak objasňuje Milena Bravermanová, kurátorka archeologických a textilních sbírek Správy Pražského hradu, symbol dvou ptáků na stromě života jsou původně vzorem látky z 2. poloviny 12. století, která pocházela ze Sicílie. Zabaleny do ní byly ostatky českého knížete Konráda II. Oty, který zemřel v Itálii na mor, když se zapojil do korunovační jízdy císaře Svaté říše římské Jindřicha VI.

„Jeho kosti byly později převezeny do Prahy a ještě později přeloženy do královské krypty. Při rekonstrukci krypty roku 1928 byla látka podrobena analýze a zároveň na Střední textilní škole v Liberci utkali její kopii, do které pak byly ostatky při znovunavrácení roku 1935 opět uloženy,“ vysvětluje Milena Bravermanová souvislost vzoru knížecího funerálního roucha s Libercem a dodává: „Druhou reprodukci vzoru udělali letos právě vaši odborníci na fakultě textilní a v malém rámečku ji dáváme účastníkům jako památku na tuto konferenci.“  

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 420

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce