pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > »Recyklovaný« Anděl se tiskl také na naší 3D tiskárně

»Recyklovaný« Anděl se tiskl také na naší 3D tiskárně

Vizualizace Anděla. Zdroj petmat.cz.jpg
Vizualizace Anděla. Zdroj: petmat.cz/petsculpt/

Vlákno z použitých PET lahví je hlavním materiálem pohyblivé skulptury Anděla, kterou v těchto dnech tisknou nadšenci doma i odborníci v laboratořích po celé republice. Tři kusy metrového Anděla tiskl také student v naší laboratoři prototypových technologií.

Projekt s názvem PET(s)culpt pochází od designérů, architektů a vývojářů z organizace PETMAT. Metrová pohyblivá skulptura Anděla má upozornit na problematiku dalšího využití PET lahví. Designéři vytvořili počítačový model pohyblivého Anděla složeného z mnoha dílů, model zveřejnili na webu a nabídli jednotlivé části komukoliv volně k vytištění na 3D tiskárnách. Sami přitom oslovili některá pracoviště, mimo jiné naši Laboratoř prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

„Zaujalo nás to, vybrali jsme si tři díly, lidé z PETMATu nám poslali základní technické parametry materiálu a tiskový materiál. Tím je filament vyrobený z použitých PET lahví,“ říká Jiří Šafka, vedoucí laboratoře 3D tisku na TUL.

Všechny tři součásti tiskl student Jakub Macháček. Trvalo to i s pokusy při hledání a nastavení optimálních parametrů tisku přibližně jeden den.

„Museli jsme najít správnou teplotu tak, aby se materiál dobře natavoval a vrstvy se optimálně spojovaly, aniž by se přitom nepálil vstupní materiál. Upravovali jsme také rychlost dávkování. To chvíli zabralo, ale jinak se z recyklovaného PET materiálu tisklo dobře a výsledné produkty dosahují potřebných vlastností,“ říká k práci s netradičním materiálem Jakub, student 3. ročníku bakalářského studia fakulty strojní.

Kromě vytištěných dílů, ze kterých složí Anděla, získávají organizátoři od jednotlivých dodavatelů cenné informace o tom, jaké 3D tiskárny a s jakými a jak přesnými parametry jsou schopny z recyklovaného PET materiálu tisknout. To by mělo pomoci rozšířit myšlenku 3D tisku z použitých PET lahví mezi širší veřejnost, což je hlavním cílem projektu PET(s)culpt.

Galerie

„Nápad nám byl velmi blízký. Sami nyní pracujeme ve více rovinách na využití odpadních materiálů v 3D tisku. V rámci výzkumného projektu TAČR Epsilon a partnerské firmy Plasty Mladeč vyvíjíme nové tiskové filamenty s příměsí přírodních vláken. Vlastnosti výsledných tiskových materiálů stojí za další bádání,“ říká Jiří Šafka a pokračuje: „Snad by to mohl být motivační prvek i pro nové typy recyklovaných materiálů a inspirace pro naše designéry a architekty. 3D tisk není nic složitého. Díly k Andělovi vytiskl díky open source projektu RepRap student, který se možnostem 3D tisku věnuje několik málo měsíců.“

Spolupráce v oblasti designu není v případě laboratoře prototypových technologií žádnou novinkou. Z našich 3D tiskáren pocházejí boty Instant Shoe návrhářky Pavly Podsedníkové, dezény nesoucí informace v Braillově písmu na oděvech kolekce Touch&Go naší doktorandky Zuzany Hrubošové či kolekce dvoukomponentních šperků Flexible další naší studentky z fakulty textilní Pavly Říhové. Více o tom zde.

Metrová socha Anděla od autora návrhu Dominika Císaře bude součástí betlému v Jindřichově Hradci. Na tamním Masarykově náměstí také betlém i s pravděpodobně největší sochou tištěnou z recyklovaného materiálu letos 2. prosince slavnostně odhalí.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
Web projektu PET(s)culpt
30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání