Mechatronici otvírají společný obor s univerzitou v Toulouse

P1801250062.jpg
Zdeněk Kůs a Jean-Pierre Vinel se setkali minulý týden v sídle UPS v Tolouse. Foto: Zdeněk Plíva

„Computer Science for Aerospace – Information Technology“ si budou moci od příštího akademického roku zapsat nejlepší studenti fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Nový obor připravuje fakulta s Université Toulouse III – Paul Sabatier (UPS). Rektoři Zdeněk Kůs a Jean-Pierre Vinel k němu podepsali minulý týden v Toulouse implementační dohodu.

Nový multidisciplinární obor bude rozvíjet schopnosti navrhovat, realizovat a uvádět v činnost komplexní autonomní systémy vybavené funkcemi rozhodování, akčního působení a percepce, právě tak jako systémy, jež závisejí na prostředí a působení lidského faktoru. Jde o výrazný vstup pokročilé informatiky do řídicích systémů, především v letecké technice.

„Studium Computer Science for Aerospacese zaměřuje na navrhování vysoce spolehlivých autonomních systémů. Ty se uplatňují samozřejmě v letectví a v kosmickém vývoji, jež mají v Toulouse svá evropská sídla, ale i v celé řadě jiných oblastí, jimiž se zabývají také české firmy. Může jít třeba o energetiku, zabezpečení železničních cest a další témata,“ říká k novému oboru a možnému uplatnění jeho absolventů děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) Zdeněk Plíva.

Ve Francii je již obor akreditován a běží od akademického roku 2016/2017,  na naší univerzitě se otevře začátkem příštího akademického roku. Právě podepsaná implementační dohoda pojednávající o podmínkách studia pro francouzské a české studenty k tomu otvírá cestu.

Z pohledu našeho studenta bude navazující magisterské studium oboru Computer Science for Aerospace (CSA) rozvrženo tak, že první rok bude jeho adept studovat na FM v oboru tematicky blízkém, nejlépe v oboru Informační technologie (IT). Druhý rok pak bude pokračovat studiem oboru Computer Science for Aerospace na UPS Toulouse. Úspěšná absolventka, úspěšný absolvent získá diplomy z obou škol.

„Obor CSA-ITbude mít dobrou návaznost na náš bakalářský obor Informační technologie, případně Elektronické informační a řídicí systémy.Velmi dobří studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studia se na nový mezinárodní obor mohou hlásit od jara tohoto roku. Studijním jazykem je angličtina,“ uvádí Jaroslav Nosek z FM, který česko-francouzský obor pomáhá připravovat, a dodává, že podstatnou částí studia je i praxe, kterou student může vykonávat doma, ve Francii i v jiné evropské zemi.

Renomovaná Université Toulouse III – Paul Sabatier má v současnosti 35.000 studentů a přes dvě stě smluv o spolupráci s jinými zahraničními školami a institucemi. O to významnější je, že prezident UPS Jean-Pierre Vinel se svými spolupracovníky v listopadu 2017 osobně naši univerzitu navštívil. Jednal s rektorem Zdeňkem Kůsem a děkanem Zdeňkem Plívou o možnostech spolupráce i podrobnostech nového studia.

Kontakty mezi UPS Toulouse a naší FM se datují od dob, kdy se naše samostatná fakulta teprve formovala, a bylo to i s pomocí UPS Toulouse. Ke společným aktivitám patří mobility akademiků i studentů, dílčí projekty i organizování mezinárodního doktorandského workshopu Electronics, Control, Measurement and Signals, který se v posledních letech koná pod garancí Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), jež je největší světovou profesní organizací ve svém oboru.

Snad nejvýznamnějším výsledkem dosavadní spolupráce obou škol je jeden již realizovaný Joint Master Degree Program s názvemEngineering of Interactive Systems. Mezi lety 2009 až 2014 v něm studovalo 15 českých a francouzských studentů. Nyní je v přípravě druhý společný program tohoto typu.

„Nebyl jsem u samého zrodu 26leté spolupráce obou škol, ale co má paměť sahá, byla reakce akademiků z UPS k našim výzvám a dotazům vždy velmi srdečná a vstřícná. Nezbývá než si přát, abychom takové vztahy dokázali udržet, spolupráce je přínosná pro obě strany a především pro francouzské i české studenty. Věřím, že mezi těmi našimi se již v prvním roce existence nového oboru najdou tací, kteří perspektivy takového studia dokážou ocenit a přihlásí se,“ dodává děkan FM profesor Plíva.

Radek Pirkl