sobota 15. prosinec 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Konference v Senátu u příležitosti připomenutí 100 let od vzniku ČSR

Konference v Senátu u příležitosti připomenutí 100 let od vzniku ČSR

8507.jpg

»Nová škola a nová výchova v nové Evropě« je název konference, kterou ve dnech 20. a 21. září spolupořádají Technická univerzita v Liberci, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Pädagogische Hochschule Zürich ve spolupráci se Senátem ČR v jeho sídle.

Konference se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československa pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Akci zahájí státní tajemník MŠMT Jindřich Fryč společně s ředitelkou muzea Markétou Pánkovou, děkanem Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Janem Pickem a dalšími.

Cílem konference, které se zúčastní odborníci z 12 evropských zemí a Ázerbajdžánu, je analyzovat koncepce reformy výchovy a společnosti, proměny pedagogické vědy a transfer vědeckých poznatků z oblasti pedagogiky mezi evropskými zeměmi a USA, dále roli školy v sociální otázce nebo modernizaci vyučovacího procesu a rozvoj školské soustavy v nově vzniklých státech.

Události roku 1918 totiž přinesly nejenom vznik nových národních států, ale také hledání školských modelů odpovídajících situaci po světovém konfliktu a zároveň zohledňující kontinuitu společenského vývoje v nově vzniklých státech. Právě diskuse o nových cílech výchovy a vzdělávání ve světě probuzeném z „válečného černého snu“ do světa „nového, demokratičtějšího, sociálně spravedlivějšího pořádku“, a to v situaci mnohonárodnostních, kulturně a nábožensky různorodých států, zaznamenala největší proměny. Reformní koncepty výchovy tak oscilovaly mezi krajně levicovými, sociálně demokratickými, konzervativně křesťanskými a konzervativně národními „projekty“ až po nacionalisticky uzavřené či spirituálně opodstatněné představy.

Po konferenci „Výchova, vzdělávání a pedagogický pragmatismus. Obecně pedagogická a historická analýza pedagogického pragmatismu a příklad zlínského pokusného a Baťova školství“, kterou Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Technická univerzita v Liberci uspořádaly v roce 2014, je tato konference už druhá, která se věnuje zajímavé problematice úsilí o reformu pedagogiky a školství v meziválečné Evropě.

S příspěvkem v plenární sekci vystoupí za naši univerzitu vedoucí katedry pedagogiky a psychologie Tomáš Kasper a Dana Kasperová z téže katedry.

100. výročí od založení Československa a také 65 let od založení Technické univerzity v Liberic si tento týden připomeneme také na půdě naší školy. A to koncertem Imperial College Symphony Orchestra v pátek 21. září od 20.00 v aule.

-red-

s použitím tiskové zprávy MŠMT (18. září 2018)

ilustr. foto: msmt.cz