Nejlepší studentské podnikatelské nápady roku 2018

Vítězové.JPG
Měli co předvést, a tak si měli co odnést

Výherci soutěže o nejlepší univerzitní start-up obdrželi dohromady 200 000 Kč. V porotě zasedli zkušení investoři ze společností Škoda Auto, Preciosa, StartupYard a Jablotron. Student Business Club při Ekonomické fakultě TUL vyhlásil vítěze čtvrtého ročníku na včerejším veletrhu T-Fórum.

Soutěžící letos prezentovali svoje inovační projekty a podnikatelské plány ve třech kategoriích,“ uvedl organizátor soutěže a proděkan EF TUL Jaroslav Demel. Cenu 30.000 Kč v I. kategorii získala Jana Dostálová za svůj studentský inovační projekt upcyklace textilu. Jana studuje v prezenční formě fakultu textilní a současně v kombinované formě ekonomiku.

První místo a cenu II. kategorie 40.000 Kč si odnáší studentka fakulty umění a architektury Andrea Řečinská za svůj Dekatoh čili deku a batoh v jednom. Na druhém místě v rámci stejné kategorie se umístil tým Elišky Linhartové z ekonomické fakulty s návrhem podnikatelského plánu v oblasti zdravého stravování a získal cenu ve výši 30.000 Kč.

Cena 100 000 Kč pro firmu iMK system studenta Františka Manliga

Cena III. kategorie ve výši 100.000 Kč pomůže k rozvoji firmy Františka Manliga a Martina Klesala, kteří představili produkt s patentovou přihláškou záchranného padáku pro multikoptéry, který je ekonomicky výhodný a zároveň nejlehčí na trhu: „Tohoto výsledku jsme docílili jednak inovativní konstrukcí a také plnohodnotným využitím technologie 3D tisku ve výrobě, která nám umožňuje rychlé změny a zákaznickou optimalizaci,“ říká student fakulty strojní Manlig.

Finální prezentace soutěžních nápadů se konaly koncem listopadu v sídle ekonomické fakulty a zúčastnili se ho organizace inovačního ekosystému Libereckého kraje, např. CzechInvest, regionální kancelář TAČR, Liberecký inkubátor LipoInk či společnost Miton.cz. Porota se po soutěži shodla na tom, že všechny týmy předvedly skvělé prezentace. Nikola Rafaj z akcelerátoru StartupYard při svém hodnocení soutěže uvedl: „Byli jste skvělí. Když vám hoří oči – to je to nejvíc!“

Soutěžící pracují na svých nápadech po celý rok

Do soutěže, kterou pořádá Student Business Club ekonomické fakulty TUL, se v březnu přihlásilo 21 týmů, pro které byli dle zaměření vybráni kouči z praxe a připraveny workshopy. Business modely museli jednotlivci i týmy odevzdat do konce letošního června, k nim získali soutěžící od oponentů zpětnou vazbu pro finální přípravu svých projektů. Do závěrečné obhajoby se následně přihlásilo dvanáct týmů. Tři týmy do I. kategorie – Studentský inovační projekt s vypsanou cenou až 30.000 Kč, sedm týmů do II. kategorie – Start-up místně a časově unikátní s cenou až 60.000 Kč a dva týmy do III. Kategorie – Technologický start-up/spin-off s cenou až 100.000 Kč.

Slavnostní předání cen se konalo včera na veletrhu pracovních příležitostí T-Fórum 2018. Po rozdělení cen a finančních odměn vyhlásili organizátoři už pátý, jubilejní, ročník soutěže O nejlepší start-up TUL 2019.

V minulých ročnících soutěže zazářili také Michaela Šolcová a Michal Mach se svým konceptem bezlaktózové i bezlepkové restaurace BezBistro nebo Martin Skalník se svým pouzdrem Binder pro běh,parkour nebo i pro práci, vidět ho (i s pouzdrem) můžete na univerzitní tramvaji.

Výhercům gratulujeme.

-red-

Foto: Barbora Jónová

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce