Práce pro českou módní ikonu Beatou Rajskou byla hlavním tématem našeho rozhovoru s Michaelou Voňkovou, absolventkou naší textilní fakulty.
Hledala jste práci hned po státnicích?
Hned po skončení školy v září jsem s finanční podporou svých rodičů vyjela na tři měsíce do New Yorku. Chtěla jsem si hlavně zdokonalit jazyk. V zimě jsem se chtěla vrátit, ale s vízem to bylo složitější, a tak jsem to vzdala a začala hledat práci u nás. Poslala jsem životopisy Beatě Rajské a do Pietra Filipi do Prospekta Moda a do dalších módních domů, o kterých jsem si říkala, že by stály za to. Pak to šlo rychle. Po dvou dnech mi zavolala asistentka Beaty Rajské a po ní se mi začali ozývat i další a zvali mě na pohovory.
Jak probíhal pohovor u Beaty Rajské?
Hned mě zaujal vzhled butiku: otevřený prostor, čisté linie. Paní Rajská si v pohovoru v podstatě ověřovala údaje z životopisu a rozešly jsme se s tím, že uvidí. Pak mi už ale začala organizovat nějaké schůzky a čtrnáct dní na to jsem k ní šla na další pohovor. Paní Rajská mi tehdy řekla: „Jste si vědoma, komu se chcete upsat, jsem totiž hrozná diktátorka.“ Tou upřímností mě dostala a já věděla, že tady chci pracovat.
Studium mi určitě pomohlo. Když přijde zákazník a upravuje se mu model na míru, musím vědět, o čem je řeč, když potřebuje například „zkrátit záda“.
Nenechala jste se odradit a místo jste přijala.
Ano, vybrala jsem si ji, protože se mi vždycky líbil její styl, který je snadno rozpoznatelný a přitom vždy aktuální. Styl, který snoubí eleganci a smyslnost. Žena v modelu od Rajské není prvoplánově sexy, musíte v tom víc hledat, je v tom rafinovanost.
Co přesně pro Beatu Rajskou děláte, jaká je pracovní náplň vašeho dne?
Jsem manažerka značky a manažerka butiku dohromady. Mám na starost komunikaci s médii a se zákazníky. Když je přehlídka, to je tak jednou za měsíc, tak je toho víc: pomáhám i převlíkat modelky, vítám hosty, běhám za zvukaři, s kolegyní připravujeme zasedací pořádek. Hlavně jsem paní Rajské po ruce jako asistentka, když přijede do butiku, jsem jí plně k dispozici. Organizuji spolu s kolegyní ve Žďáru paní Rajské diář, schůzky apod. Občas cestuju mezi ateliérem a Prahou. Řeším také zajímavé nabídky partnerství se značkou Beata Rajská a možnosti spolupráce.
Uplatníte ve své práci znalosti nabité studiem na textilní fakultě?
Studium mi určitě pomohlo. V práci musím znát materiály, paní Rajská se mne často zeptá třeba „Co myslíte, když to spojíme s tímhle?“ a já musím vědět, že materiál se hodí, protože je lehký a má takové a takové vlastnosti. Když přijde zákazník a upravuje se mu model na míru, musím také vědět, o čem je řeč – třeba, když potřebuje „zkrátit záda“.
Co vás ve vašich začátcích v módní firmě nejvíce překvapilo?
Nejzásadnější pro mě byla návštěva v ateliéru Beaty Rajské ve Žďáru nad Sázavou. I když jsem měla za sebou už několik praxí u oděvních firem, zde jsem byla velmi překvapená. Ty švadlenky a krejčové jsou tam úplné čarodějky. Žádný materiál nebo střih pro ně není problém. V začátcích jsem brala modely, které upravily, do ruky a sledovala, jak jsou vlastně dělané. Často se mi stává, že žasnu nad tím, jak to vše s paní Rajskou daly dohromady a stále obdivuji jejich práci, ty technologie nebo to, jak si vyhrají třeba se zdobením.
Měla byste tip pro studenty, kteří budou třeba letos absolvovat, na čem by měli zapracovat, co v praxi opravdu využijí a ve škole se jim toho přitom moc nedostává?
Být otevřený a být si vědom toho, že i když máte studium za sebou, pořád je co se učit. A například u paní Rajské je důležité nepoužívat slova typu – nevím, asi, možná. Vždy si musíte být jistý, že to tak je. Už během studia se snažit najít brigádu, kde by jste získali zároveň i nějakou tu praxi do budoucího zaměstnání. Velmi důležité je také vaše vystupování, jelikož nezastupujete jen sám sebe, ale hlavně značku.
Děkuji za rozhovor.
Michaela Voňková pochází z Chomutova, je jí 27 let, studovala nejprve v Praze na oděvní průmyslovce, v Liberci v roce 2011 absolvovala obor Oděvní technologie na fakultě textilní. Rok pracuje pro Beatu Rajskou.
Redakci T-UNI poskytla krátký rozhovor i Beata Rajská, pokud vás zajímá její názor například na čerstvé absolventy textilních oborů, čtěte T-UNI příští týden.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Spoluzakladatel katedry designu Oldřich Palata získal cenu Pocta hejtmana
Oldřich Palata, historik umění spjatý se Severočeským muzeem v Liberci a dlouholetý pedagog Technické univerzity v Liberci, získal Poctu hejtmana Libereckého kraje 2024. Převzal ji 26. září v Oblastní galerii Liberec spolu s dalšími devíti...
Mezinárodní konference STRUTEX oslavila 30 let od svého vzniku
Na čtyřicet prezentujících účastníků z Evropy, Asie i Ameriky se zapojilo do dvoudenního programu 24. ročníku konference STRUTEX, jež se zaměřuje na strukturu a strukturní mechaniku textilií. Letošní konference byla mimořádná tím, že si její...
Japonský velvyslanec v ČR nabídl TUL spolupráci a prohlédl si výzkum fakulty textilní
Na nové možnosti spolupráce, financování vědy a podpory mladých talentovaných vědců upozornil japonský velvyslanec v ČR Kansuke Nagaokan během své návštěvy Technické univerzity v Liberci. Jeho excelence se setkala s vedením univerzity a seznámila...