Doktorské studium na naší fakultě umění a architektury

Výtvarné umění na TUL

Fakulta umění a architektury otevírá v příštím akademickém roce doktorské studium ve studijním programu Výtvarná umění. Studijní obor Výtvarná umění je čtyřletý a je možné si vybrat prezenční i kombinovanou formu studia. Akademický titul PhD bude udělen po úspěšné obhajobě disertační práce. Přihlášky přijímá fakulta umění a architektury do 15. 9. 2015 a přijímací pohovor se uskuteční 23. 9. 2015.

Jak uvedl proděkan pro studijní záležitosti Stanislav Zippe, jsou do doktorského studia přijímáni samostatní tvůrci. „Zpravidla jde o absolventy stejného nebo příbuzného oboru magisterského studia,“ řekl docent Zippe s tím, že studium bude probíhat podle individuálního studijního plánu pod vedením školitele.

Nejedná se o formální přijímací řízení. Společně s přihláškou uchazeč předloží portfolio vlastní umělecké práce a doktorský projekt vytvořený na vlastní téma. „Uchazeč  před přijímací komisí na předloženém portfoliu vyloží své vlastní dosavadní umělecké směřování. Dále musí přesvědčivě vysvětlit svůj doktorský projekt. Tím zároveň prokáže základní ochotu k sebereflexivní komunikaci,“ upřesnil docent Zippe. Dodal, že zvláštní pozornost bude věnována projektům, které nově zhodnocují roli užívaného média, otevírají se interdisciplinární spolupráci mezi odlišnými obory a nově uchopují vztah mezi uměním a jinými formami vědění. „Jedním z kritérií je rovněž způsob začlenění uchazeče do práce ateliéru a možný přínos jeho výzkumu pro školu jako celek,“ konstatoval proděkan Zippe.

Cílem doktorského studia Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci je podle proděkana dovést výuku umění, designu a architektury k účinným způsobům reflexe a aktualizace tvůrčího potenciálu těchto disciplín. „Současné umění, stejně jako design a architektura jsou v dnešní kultuře pozdně moderní doby omezovány mechanismy současné civilizace, které ve velké většině svého působení vytěsňují uplatnění vztahů a spojitostí technicky založené každodenní praxe a socializovaného poznání s uměním. Obor doktorského studia „Výtvarná umění“ je především založen na nezbytném prostupování a vzájemném ovlivňování jednotlivých tvůrčích disciplín, ke kterému jsou již zaměřena bakalářská a magisterská studia Fakulty umění a architektury. Jestliže studijní obory umění, designu a architektury se dnes na univerzitách a akademiích profilují většinou jako specializované obory schopné poskytnout rozvoj znalostí a dovedností v jednostranně definovaných programech, Fakulta umění a architektury pokračuje, a to zejména nově akreditovaným programem doktorských studií, v zužitkování možností vyplývajících ze vztahů odlišných tvůrčích disciplín umění a vědeckého poznání. Úkolem doktorského studia je kvalifikovat doktorandy pro další rozvoj tvůrčího myšlení směřujícího za limity dané povahou současné kultury a civilizace,“ řekl docent Zippe.

-koč-