Podpis smlouvy s dodavatelem stavby budovy “G“

Smlouvu o dílo s dodavatelem stavby nového objektu „Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie“ (budovy „G“) dnes podepsal rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs a Jaromír Uhýrek, generální ředitel firmy Gemo Olomouc, která zvítězila ve výběrovém řízení. Olomoucká firma podle Uhýrka zahájí práce začátkem září.

Univerzita zaregistrovala celkem 13 nabídek, rozhodujícím a jediným kritériem byla cena a termín dokončení stavby. Gemo Olomouc se zavázala, že budovu postaví za 242 miliony korun bez DPH ( 290,438 milionu s DPH). Staveniště bude podle harmonogramu prací předáno dodavateli stavby v pátek 24. srpna 2012 a budova „G“ by měla být zprovozněna do konce roku 2014. „Dobu dokončení stavby univerzita pevně stanovila ve veřejné zakázce na 610 dní,“ konstatoval profesor Kůs.

Na stavbu budovy „G“ získala univerzita dotaci ve výši zhruba 423 milionů korun v rámci evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu ČR. Dotace je určena také na vnitřní vybavení budovy.
Autorem  řešení  budovy „Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie“ je Architektonická kancelář  Technické univerzity v Liberci, konkrétně Jiří Suchomel a Jiří Janďourek. Objekt je koncipován jako čtyřpodlažní nízkoenergetická budova. Projektovou dokumentaci zpracovala společnost Atelier 4 z Jablonce nad Nisou. Ta zvítězila ve výběrovém řízení nad dalšími pěti zájemci a univerzita s ní podepsala smlouvu 19. prosince 2011.

Budova „G“ o celkové užitné ploše 9 400 metrů čtverečních odpovídá podle rektora TUL Zdeňka Kůse potřebné infrastruktuře proevropsky orientované a výzkumně zaměřené univerzity, mezi které se liberecká univerzita chce zařadit. „Vyřeší nám současnou nedostatečnou kapacitu učeben, zvýší se úroveň vybavení učeben i laboratoří a přibudou nové prostory pro studenty doktorských studií.  Tím se nám zlepší i podmínky  pro inovaci studijních programů, což je nezbytnou podmínkou pro udržení a zlepšení kvality výuky i vědecké práce. Konečně se dočkáme také důstojné auly, která naší univerzitě velmi citelně chybí," uvedl profesor Kůs. Připomněl, že součástí projektu jsou i desítky parkovacích míst včetně šesti stání pro tělesně postižené.

Do budovy „G“ se přesune hlavní část výuky fakult, které jsou zatím „roztroušené“ do několika budov v různých částech Liberce. Využívat ji budou především fakulta strojní, fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, ekonomická fakulta a fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

Stavba budovy „G“ je druhou největší investicí v historii Technické univerzity v Liberci. Největší investicí je stavba budovy špičkového výzkumného „Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace“. Na tento čtyřletý projekt získala univerzita dotaci ve výši více než 800 milionů korun  v rámci první výzvy operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Slavnostní otevření a Den otevřených dveří plánuje univerzita na 10. října 2012.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce