TUL na semináři Sklářské svítání

Sklářský seminář o situaci ve sklářském a bižuterním průmyslu v Klubu Na Rampě pořádají pod názvem Sklářské svítání ve středu 30. května od 10 hodin Svaz průmyslu a dopravy ČR, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Česká sklářská společnost. Na semináři vystoupí s přednáškou Perspektivy českého sklářského a bižuterního průmyslu Vlastimil Hotař z  katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci.

Vlastimil Hotař bude hovořit o současných sklářských technologiích, hodnotit historii českého skla v jeho historických peripetiích, kdy se střídala léta krize a konjunktury a ukáže na perspektivu moderního sklářství. „Sklářství je tradičním průmyslovým odvětvím, jehož postavením významně otřáslo uzavření firem na užitkové, dekorativní sklo a bižuterii. Paradoxně největší škody nezpůsobilo samotné uzavření skláren,které jsou většinou již znovu v provozu, ale mediální obraz o celém průmyslovém odvětví vytvořený sdělovacími prostředky,“ řekl Hotař. 

Zdůraznil, že obraz skláře s píšťalou se používá jako nejčastější snímek reprezentující sklářskou výrobu u nás, což ovšem nereprezentuje současný stav. „Sklářská výroba je velice vyspělá a automatizovaná. Dnešní sklář  většinou sedí u počítače, kontroluje výrobu, zajišťuje správný chod linek, pracuje v laboratoři, seřizuje složité stroje a výrobní linky. Pojem „sklářský průmysl“  v sobě zahrnuje širokou škálu výrobků. Od uměleckého skla, domácenské a laboratorní sklo, bižuterii, skleněné čočky, celé fasády domů, okna v automobilech, sklo v chytrých mobilních telefonech, ploché sklo pro výrobu fotovoltaických panelů, skleněná vlákna pro výrobu sklolaminátových lopatek větrných elektráren, skleněná izolační vlákna, pěnové sklo a i například ultra tenké sklo s tloušťkou 0,1 mm, které se dá doslova sbalit jako papír,“  konstatuje Hotař.
.
Český sklářský průmysl je podle Hotaře na srovnatelné evropské i světové úrovni a stejně jako v jiných státech Evropské unie se bude muset vyrovnat s konkurencí z východu a také konkurencí materiálů, především plastů. „Vzhledem k možným novým aplikacím skla má i české sklářství budoucnost. K tomu ovšem potřebuje  vzdělané a schopné pracovníky,“ řekl redakci T-UNI Vlastimil Hotař.

Na programu semináře budou i další zajímavé příspěvky, například :
Jak si sklářství a bižuterie vedly v roce 2011 – Magda Purkrábková, tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu ­
Perspektivy skla a bižuterie z pohledu profesní organizace – Milan Kohout, Svaz výrobců skla a bižuterie ­
Vysoké školství a sklářský výzkum v ČR(uplatnění inovací, absolventů apod.) – Aleš Helebrant,VŠCHT Praha ­
Spolupráce společnosti Preciosa se středními a vysokými školami – Alena Havlíčková, Preciosa, a.s.
­Nové možnosti a technologie ve sklářství – optické sklo – Jiří Kočárek, předseda představenstva, EcoGlass a.s., ­
Uplatnění skla v současném světě designu (soutěže, sympózia) – Milan Hlaveš, Uměleckoprůmyslové muzeum

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce