TUL by chtěla mít dětský koutek i po roce 2013

Dětský koutek, který slouží rodičům - zaměstnancům i studentům TUL, by měl existovat i poté, co ho přestane podporovat Evropská unie. Vedení univerzity i vedení fakulty přírodovědně - humanitní a pedagogické se k zachování dětského koutku staví velmi vstřícně. T-UNI to řekla metodička a supervizorka projektu dětského koutku Lenka Václavíková Helšusová.

Na projekt získala TUL více než čtyři miliony korun. Rozeběhl se loni v říjnu a potrvá až do konce září 2013. "Univerzita přispívá ze svého rozpočtu na dětský koutek již nyní," uvedla Lenka Václavíková Helšusová. "Peníze věnovala na vybavení a přidává je i na odměny pro chůvy."

Kolik chův v dětském koutku pracuje a jakou mají kvalifikaci?

V dětském koutku jich v rámci projektu začínalo sedm. Nyní je doplňuje dalších devět chův. Rodiče mají o služby dětského koutku velký zájem, a sedm chův na současný počet dětí nestačí. Důvodem je mimo jiné to, že péče o menší děti do jednoho roku si vždy vyžaduje chůvy navíc.  Chůvy jsme vybírali mezi studentkami pedagogické fakulty, všechny mají zkušenosti z práce s dětmi, kromě jiného z táborů nebo ze skautských oddílů.

Vykonávají kvalifikovanou práci.  Pro děti připravují činnosti, zaměřené na určitá témata - například na roční období, svátky či pohádky. Využívají při tom aktivity výtvarné, pohybové, muzicírují, hrají hry, které podporují rozvoj dítěte. Aktuálně se v koutku věnují s dětmi tématu Vánoce.

Chůvy chodí do koutku rády. Říkají, že je práce s dětmi velmi naplňuje, nabíjí energií a je příjemnou změnou při jejich studiu. Získávají zde také dovednosti pro svou budoucí roli učitelek, ale i matek.

Pro koho je dětský koutek určený?

Využívají ho zatím více zaměstnanci a zaměstnankyně univerzity než studenti, či spíše studentky. O víkendech je otevřen i pro děti maminek, které na univerzitě studují v kombinovaných formách studia. Chceme také, aby dětský koutek využívali účastníci konferencí, seminářů a jiných odborných aktivit, pořádaných naší univerzitou.

Koutek přispívá dnes již velmi bohatě k tomu, aby matky, především vědecké pracovnice, mohly zůstat v kontaktu se svým vědeckým oborem. Naše služby umožňují, aby maminky nepociťovaly frustraci z toho, že se kromě dětí věnují své práci nebo nemají řešení pro svou situaci, kdy chtějí kombinovat práci a rodinu.

Velká část z nás zná momenty, kdy jsou maminky s dětmi a bojí se, že se nevěnují dost své práci. A nebo naopak pracují a vyčítají si, že zanedbávají svou rodinu. Dětský koutek dává těmto ženám šanci, aby si pro sebe mohly najít  optimální řešení. Některé své děti dávají do koutku na pár hodin, jeden či dva dny v týdnu, jiné koutek využívají pravidelně více dní. Záleží na věku dětí, pracovních povinnostech a potřebách rodičů i dalších možnostech a představách rodiny.

Existují dětské koutky také na jiných univerzitách než v Liberci?

Víme o dětském koutku v Brně, který vznikl svépomocí studentek. Na olomoucké univerzitě je čerstvě mateřská škola. Na většině jiných vysokých škol ale o něčem podobném zatím jenom sní. Naše univerzita patří v tomto směru k těm průkopnickým. Dětský koutek k nám přivedl jednu novou zaměstnankyni. Pracovní místo na technické univerzitě  přijala také díky tomu, že má u nás možnost svěřit své dítě do péče chův ve chvílích, kdy se věnuje své práci a nemá nikoho na hlídání.

Co se děje v případech, kdy děti v dětském koutku být nechtějí?

To jsou spíše výjimečné situace. Ne každé dítě je připravené na přechod z péče maminky a tatínka do péče někoho dalšího a do kolektivu jiných dětí. S rodiči to vždy řešíme tak, aby byli spokojeni oni i jejich děti. Dostanou úplnou informaci o tom, jak se dítě v průběhu jejich nepřítomnosti chovalo. Pokud se nespokojenost dítěte opakuje, což se stává především u velmi malých dětí, rodičům doporučíme, aby naše chůva pečovala o jejich děti u nich doma. Tuto službu už samozřejmě plně hradí rodiče, ale mohou se domluvit s chůvou, která se v našem koutku osvědčila a můžeme ji doporučit.

Nabízíte v rámci projektu ještě nějaké další služby než dětský koutek?

Poskytujeme konzultace v oblasti slaďování rodiny a práce. Nabízíme rodičům možnost si promluvit o jejich stávající situaci, nalézt společně řešení některých problémů, rozhodnout se pro některé varianty, které připadají v úvahu pro spokojenost dětí i rodičů. Nejedná se pouze o momenty, kdy rodiče řeší závažné životní situace. Konzultace jsou vhodné i tehdy, kdy především maminky zvažují své pocity spokojenosti a nespokojenosti se svým pracovním nasazením a výchovou dětí. Konzultace můžeme poskytovat i v případech, když jsou maminky konfrontovány s nepříjemnými postoji svého okolí na jejich slaďování práce či studia a rodiny. Nebo ve chvílích, kdy jim pro to chybí podpora.

Miloslav Lubas

Další články v rubrice

»Opravovali jsme polární refugium v Antarktidě«

Šestitýdenní antarktické dobrodružství spojené s opravou provizorního zázemí pro terénní výzkum, refugio CZ*ECO Nelson prožili pedagogové Fakulty umění a architektury TUL Vladislav Bureš a Dagmar Vojtíšková. Oba stavební projektanti se zkušenostmi...

13. 5. 2024 | Lidé | 1

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 415