sobota 25. květen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Akademická poradna v novém

Akademická poradna v novém

a_0401.jpg

Akademická poradna a centrum podpory na Technické univerzitě v Liberci se v   úterý 9. listopadu přestěhovaly z Harcova do nových prostor v budově F1.  Do kompletní rekonstrukce a vybavení dvou místností investovala univerzita zhruba 250 tisíc korun.  Slavnostního otevření se zúčastnili rektor TUL Zdeněk Kůs a prorektor TUL Ondřej Novák.

Nové umístění poradny je podle vedoucí poradny Ivety Pospíšilové výhodnější než v Harcově. „Jsme v centru dění a máme blíž ke studentům. Velké zlepšení vidím v tom, že zde máme místo jedné dvě místnosti, takže  je zde více soukromí. To vítají studenti, kteří se přijdou poradit o intimnějších záležitostech,“ řekla Pospíšilová.

Akademická poradna a centrum podpory na Technické univerzitě v Liberci poskytuje škálu služeb studijního, speciálně pedagogického, sociálního, psychologického a duchovního poradenství. Součástí  Akademické poradny centra podpory je také speciální studovna v budově H ve Voroněžské ulici.

 „Nabízíme formou individuálních setkávání možnost eliminovat informační nejasnosti a hlavně konzultovat i hledat řešení studijních problémů či překážek, vztahových a osobních nesnází, sociálních problémů, krizových situací ap. Realizujeme také individuální poradenství a podpůrné služby vedoucí ke zvládání studijních i jiných obtíží, souvisejících se zdravotním postižením. Nabízíme rovněž duchovní - pastorační poradenství a konzultace v oblasti volby profesní orientace,“ přiblížila činnost poradny Iveta Pospíšilová. Dodala, že kromě služeb pro zájemce o studium a studenty TUL nabízí  poradna také  pomoc zaměstnancům TUL při řešení jejich existenčních, sociálních, osobních a jiných  problémů.

 Pracovníci tohoto specializovaného pracoviště  poskytují podle Pospíšilové ročně  více než tři stovky konzultací, přičemž s některými klienty pracují opakovaně  a dlouhodobě. „V loňském roce byla poradna v kontaktu s 21 studenty se zdravotním postižením a byli jsme v kontaktu s osmi zájemci o studium,“ přiblížila Pospíšilová.  Dodala, že ve spolupráci s úřadem práce zaměstnává poradna šest osobních asistentů, kteří pomáhají studentům s těžkým zdravotním handicapem.

Na Technické univerzitě v Liberci studuje zhruba 40 handicapovaných studentů. „Součástí filosofie naší univerzity je  permanentně rozšiřovat nabídku služeb pro tyto studenty tak, aby měli podmínky ke studiu co nejvíce podobné všem ostatním studentům. Objekty univerzity jsou prakticky bezbariérové. Jen v loňském roce jsme na úpravu objektů a sociálních zařízení investovali více než pět milionů korun,“ konstatoval  již dříve rektor TUL Zdeněk Kůs. Připomněl,že Akademická poradna a centrum podpory je  od letošního března samostatným rektorátním pracovištěm.

J. Kočárková
Foto: Karel Caidler a J. Kočárková

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Anonymní návštěvník | 11. 11. 2010

Při této příležitosti bych chtěl nejen poděkovat za podporu nynějšímu vedení TUL, ale také vzpomenout na významnou pomoc prof. Kováře, který stál u zrodu poradny, a poděkovat Dr. Dvořákové, která téměř dvě desítky let poskytovala poradně potřebné zázemí. Koneckonců se můžeme pochlubit tím, že společně s ĆVUT jsme byly v r. 1992 prvními podpůrnými pracovišti pro studenty se zdravotním postižením v ČR. Je symbolické, že toto pracoviště otevíráme v době, která přináší jak další posuny v postojích vůči lidem s postižením, tak nové, zásadní impulsy pro poradenské služby všem studentům bez rozdílu. Reagujeme tak na připravované změny vysokoškolské legislativy, která lépe definuje povinnosti VŠ v oblasti (poradenství pro uchazeče i studenty a facilitace osob s ZdP, i na Úmluvu o právech osob s ZdP, která zahrnuje i oblast akademického prostředí. Naše služby jsou určeny nejen všem zájemcům o studium a studentům, ale též pracovníkům TUL. Předpokládáme těsnější spolupráci se středními školami, neboť díky nepříznivému demografickému vývoji v ČR i EU budou na VŠ přicházet i zájemci, kteří dosud o vysokoškolské studium z nejrůznějších důvodů nemohli usilovat. Věřím, že APC bude ještě blíže všem, kteří poradenské a podpůrné služby potřebují. Libor Novosad

 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání