Letní dětská univerzita má další spokojené absolventy

letní uni_laborky 019.jpg
»Funguje to!«

Robotické vozítko, textilie s vlastními vzory nebo například ovládání inteligentního dětského pokoje si navrhlo, vytvořilo a obhájilo 88 dětí, které se ve dvou srpnových termínech účastnily Letní dětské univerzity.

Táborovou verzi Dětské univerzity pořádala Technická univerzita v Liberci již potřetí, zájem o ni se rok od roku zvyšuje. Projekt potvrzuje, že zvídavým dětem a mladým studentům ze základních škol a odpovídajících ročníků středních škol se vůbec nepříčí sedět v létě v učebnách, laboratořích a dílnách, na něčem pracovat a vzdělávat se.

Letní čtrnáctidenní verze stejně jako „klasická“ dvousemestrální Dětská univerzita dodržuje systém vysokoškolského studia: děti zahajují studium imatrikulací, dostávají indexy, do nich sbírají zápočty od pedagogů a pracují na úkolu, který musí na konci obhájit před komisí. Pokud se tak stane, získají při promocích z rukou rektora či prorektora diplom o úspěšném absolvování studia.

„Naučila jsem se hlavně programovat a pájet senzory. Dělali jsme toho víc, všechno jsme pak dali na centrální desku, která je jakoby dětský pokoj. Dala jsem tam čidlo na otevření dveří, na změnu teploty, bzučák, blikačku,“ říká dvanáctiletá Kačka Fejglová, která tento týden ukončila studium oboru Inteligentní domácnost. Jak sama říká, nedokázala si ještě před dvěma týdny pod tím názvem nic představit. S našimi otázkami jsme ji zastihli nad modelem vlastního dětského pokoje, ve kterém ji systém senzorů upozorní na jakýkoliv pohyb – třeba otevření zásuvky u stolu či otevření dveří nebo okna. Je to hra i skutečná výzva. Děti si tak navrhují senzorický systém, díky kterému ve vlastním pokojíku mohou získat informační náskok před rodiči nebo zvědavými sourozenci.  

O svém oboru toho nevěděl mnoho ani Štěpán Zejdblík, žák posledního ročníku jablonecké základní školy, jinak v srpnu na čtrnáct dní student oboru Robotika a mikroelektronika.

„Přišel jsem sem bez jakýchkoliv znalostí o pájení  a programování, to jsem se naučil až tady. Taky jsem se toho dozvěděl hodně o robotice a i o 3D tisku, když jsme se jeden den prostřídali  s jinou skupinou,“vyjmenovává Štěpán dovednosti a znalosti, o které je na konci svého letního studia bohatší. Den před obhajobami ladí melodii, kterou má jeho robotické vozítko vydávat, když vycouvává od překážky.

Letní dětská univerzita má táborový ráz, děti nesedí v laboratořích každý den a nikdy ne až do večera. Během tábora stihly koupání v bazénu, návštěvu liberecké zoo, bowling, exkurzi do IQ Landie nebo výlet na Javorník. Děti jsou ubytovány na harcovských kolejích a stravují se v univerzitní menze. Tábor plný vzdělání a zábavy vyjde až na 30.000 korun pro jednoho účastníka – v závislosti na oboru, který si vybral. Děti mají ale celý pobyt zdarma, veškeré náklady se hradí z nového projektu Edutech, který ve své náplni navazuje na předchozí projekty Otevřená univerzita a Starttech – Začni s technikou. Tyto projekty mají za cíl popularizovat technické a přírodovědné obory mezi mladými lidmi.

Dnes promoval a skončil druhý táborový běh, mladým studentům se ale nové cesty za  poznáním a dalším dobrodružstvím s technikou díky letnímu táboru teprve otvírají. 

„Všechno, co jsem si tady vyzkoušela, si nainstaluju doma v pokojíku. Chci ho mít totiž inteligentní,“ podotýká s nadšením Kačka.

„Po čtrnácti dnech si odsud odnesu autíčko, které jsem si sám udělal, a k tomu dostaneme i program na jeho ovládání, takže doma můžu na obojím pracovat dál a učit se další věci. Když si seženu páječku,“ říká Štěpán a dodává:

„Byl jsem tu moc spokojený, i s výlety a exkurzemi. Škoda, že jsem se o tom nedozvěděl dřív. Je mi patnáct, po prázdninách nastupuju na střední školu, takže příští rok už na dětskou univerzitu nemůžu. Škoda, šel bych příští léto zas.“

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce