Součástí každého studijního ročníku v Kanadě je několikaměsíční praxe v soukromém podniku. Absolvovali ji i Linda Hulínská a Martin Dorotka, studenti naší fakulty strojní, kteří vyrazili na stáž na Conestoga Polytechnic v Kitcheneru. Své studium v Kanadě přiblížili čtenářům T-UNI v prvním příspěvku, ve druhém textu se s námi podělí o pracovní i další své zkušenosti a postřehy z Kanady.
Praxe v soukromém podniku, co-op praxe, je v Kanadě nedílnou součástí každého ročníku vysokoškolského studia. Na univerzitách si studenti zapisují pomocné předměty, které jim pomohou se na praxi připravit: učí se vybrat si z nabídky praxí, psát životopis, motivační dopis, připravují se i na pohovory ve firmách.
Někteří studenti už během prvních co-op praxí naváží spolupráci s podniky, ve kterých pak po dohodě absolvují praxe i během dalších ročníků s výhledem na získání pracovní pozice po dokončení studia. Absolvovali jsme několik pohovorů a byli jsme přijati do dvou podniků – konstrukční firmy ODC Tooling & Molds (tam šla Linda) a AirBoss Rubber Compounding (Martin) –, kde jsme po zdárném dokončení trimestru na univerzitě strávili několik dalších měsíců.
Práce v Kanadě už nemá tak velké odlišnosti jako studium. Snad jen, že pro Kanaďany není neobvyklé chodit do práce i o sobotách či nedělích. Výplata je vyplácena na účet každých čtrnáct dní. Pro Čecha je finanční ohodnocení v Kanadě velice zajímavé. Po zaplacení všech důležitých položek, jako jsou ubytování či průkazky na autobus, a bez jakéhokoliv přílišného omezování se je možné ušetřit slušné peníze.
Jako doma
Bydlení můžete sehnat na studentských kolejích, ve sdílených bytech či studentských domech. Univerzity také zajišťují ubytování v tak zvaných „Homestay“ – přímo v kanadské rodině v blízkosti univerzity. Pro tuto variantu jsme se zpočátku rozhodli. V rodině jsme měli možnost poznat pravé kanadské zvyky, jako jsou oslavy kanadských Vánoc, Halloweenu a Díkuvzdání, rodiny s námi podnikaly výlety atd. Linda se po skončení studijního trimestru přestěhovala do studentského domu blíže k místu zaměstnání a měla tak možnost zažít pravý studentský život a poznat více lidí z Kanady i z celého světa.
Cesty blízké, daleké a… zpáteční
I přes nabitý program ve škole nám zbylo pár chvil na cestování, a tak jsme navštívili např. Niagarské vodopády, autoshow v Detroitu, Toronto, Montreal nebo New York. Na Conestoga Polytechnic studuje velký počet lidí ze zahraničí (převážně na netechnických oborech) a oddělení pro mezinárodní studenty pro ně pořádá různé výlety, převážně po okolí, a to buď za menší poplatek, nebo úplně zdarma.
Nemůžeme také zapomenout na příjemné podnebí, které v oblasti Kitcheneru během našeho pobytu panovalo. Užili jsme si během naší stáže teploty od -30° do 30°C, krásně teplý podzim a opravdu bohatou sněhovou nadílku. Čerstvě napadaný sníh koncem dubna nás proto vůbec nevyvedl z míry. Po skončení praxe se Linda dokonce vydala prozkoumat západní pobřeží USA.
Studium na Conestoga College Institute of Technology and Advanced Learning bylo pro nás obrovskou zkušeností a přínosem. Nejen že jsme si vylepšili úroveň anglického jazyka, ale také jsme poznali odlišný styl výuky, který je více zaměřený na praxi. Poloha školy, která se nachází v oblasti tzv. Canada's Technology Triangle, umožňuje aplikovat kooperativní styl vzdělávání pro všechny studenty programu Mechanical Systems Engineering.
Lidé z celého světa se stali našimi přáteli a také jsme mohli procestovat alespoň kousek nádherné země, kterou Kanada bezesporu je. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám pomohli realizovat náš studijní pobyt, a to především paní Marcele Válkové a panu Karlu Fraňovi z fakulty strojní a také jejímu bývalému děkanovi panu Miroslavu Malému. Za kanadskou stranu pak především pánům Calinovi Stoicoiu a Tonymu Martínkovi.
Linda Hulínská a Martin Dorotka
studenti fakulty strojní
Další články v rubrice

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL
Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...

AMIA představí inovativní výrobu vláken z recyklovaných polymerů
Na pondělním setkání průmyslové asociace AMIA vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Výroba má nejen ekologické výhody, ale konvenčním materiálům může...