Jak se nám studovalo v Kanadě

Kopie - Martin Dorotka, Tony Martínek, P.Eng, Linda Hulínská.JPG
Spojuje je liberecká i kanadská univerzita. Tony Martínek s Lindou a Martinem

V kanadském Kitcheneru strávili dva naši strojaři, Linda Hulínská a Martin Dorotka, několik měsíců na stáži na Conestoga Polytechnic a zkusili si i praxi v kanadském strojním podniku. Své zkušenosti shrnuli do dvou textů pro T-UNI. V dnešním příspěvku se věnují především studiu za oceánem.

S Kanadou naše univerzita spolupracuje intenzivně na výměně studentů od roku 2008, kdy se spustil projekt Transatlantic Exchange Partnership (TEP) založený absolventem, držitelem čestného doktorátu a dlouholetým spolupracovníkem Technické univerzity v Liberci Tony Martínkem. Díky tomuto projektu vycestovalo do roku 2011 sedm studentů strojní fakulty Technické univerzity v Liberci na stáž do Kanady a šest studentů z kanadských univerzit vycestovalo k nám do Liberce. Projekt skončil, ale ve výměně studentů se po oboustranně dobrých zkušenostech pokračuje i v dalších letech. My jsme vycestovali do Kanady na výměnný pobyt v loňském akademickém roce a letos vycestovali na univerzity v regionu Kitchener-Waterloo a z Kanady k nám na fakultu strojní další studenti.

Kanada vstřícná a kooperující

Na Conestoga Polytechnic jsme absolvovali studijní program Mechanical Systems Engineering, jehož koncepci vytvořil právě Tony Martínek. Ten se nás také ujal ihned po příletu do Kanady, spolu s koordinátorem studijního programu panem Calinem Stoicoiu. Bez pomoci těchto gentlemanů by náš výjezd a naše fungování v Kanadě vůbec nebylo možné.

I když Kanaďané jsou velice přátelští, tolerantní a ochotní. Přiletěli jsme oba s angličtinou, která nebyla na moc vysoké úrovni. Přes tento prvotní handicap jsme po celý pobyt nezažili jediný problém, který by nešel vyřešit s úsměvem. Byli jsme překvapeni velice vstřícným a přátelským přístupem všech lidí jak ve škole a na pracovišti, tak i v běžném životě. Jakmile budete vypadat jen trochu bezradně, okamžitě k vám, alespoň podle našich zkušeností, přiskočí pět Kanaďanů s touhou vám pomoci.

Vzájemná pomoc a spolupráce se bohatě uplatňují také v kanadském vzdělávacím systému. Hned od prvních hodin je vám jasné, že systém kanadského školství je založen především na kooperativním vzdělávání. Bakalářské studium v Kanadě trvá čtyři roky a každý školní rok je rozdělen na čtyřměsíční trimestry, z toho jsou většinou dva trimestry studijní a jeden trimestr je věnován povinné co-op praxi v soukromém podniku.

Co se naučíte, si hned vyzkoušíte

Program zahrnuje znalosti z více oborů – konstrukce, výrobní inženýrství, robotika, financování a ekonomie – a snaží se vyhovět poptávce kanadského průmyslu, který vyžaduje, aby univerzita produkovala všestranné inženýry. Studenti během dvou studijních trimestrů pracují na projektu a studují předměty, které se jejich zadání týkají.

To, že jsou znalosti z předmětů během jednoho trimestru ihned aplikovány do projektu, se nám jeví jako velká přednost kanadského vzdělávání. Projektem studentů druhého ročníku, do kterého jsem se zapojili, bylo v týmech zkonstruovat a naprogramovat automatické stanoviště na přemístění podložek. Velký důraz se přitom kladl na výuku elektroniky, která je díky okamžité aplikaci v projektu snáze pochopitelná. Výuka nebyla rozdělená na přednášky a cvičení, celý předmět vedl jeden profesor, takže nevznikaly problémy s návazností látky.

Zkouškové v Kanadě neznají

Studenti se hodnotí za práci v celém průběhu školního trimestru. Největší význam mají dva testy, jeden v polovině trimestru – midterm – a jeden na konci – final. Zbytek hodnocení se skládá z plnění docela velkého počtu úkolů nebo vypracování protokolů z měření apod. Systém výuky jednotlivých předmětů nás dobře připravil pro splnění obou velkých testů.

Testy jsou pouze písemné, aby měl každý student naprosto shodné podmínky. „Zkouškové“ v Kanadě v podstatě neexistuje, všechny závěrečné testy se píší během posledního týdne trimestru a výsledky tohoto testu se ihned uzavírá konečné hodnocení studenta. Na každý test má student jen jeden pokus, pokud neuspěje, musí předmět absolvovat v dalším roce znovu. Volné dny mají studenti jen o Vánocích a několik dní mezi jednotlivými trimestry.

Jak se nám pracovalo a žilo v Kanadě? O tom čtěte na T-UNI zítra.

Linda Hulínská a Martin Dorotka
studenti fakulty strojní

Další články v rubrice

IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 322

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 682
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 376