Máme smlouvu o výměně studentů s tchajwanskou univerzitou

Rektor Zdeněk Kůs a Leehter Yao, prezident National Taipei University of Technology (Taipei Tech), podepsali včera druhou smlouvu, která stvrzuje spolupráci obou univerzit.

Včera signovaná smlouva o výměně studentů navazuje na Memorandum of Understanding, které obě univerzity uzavřely v lednu loňského roku.

„Možné propojení vidím ve výměně diplomovaných studentů, kteří by mohli v rámci studia kooperovat také s průmyslovými podniky. Naši studenti v českých firmách a vaši v tchajwanských,“ uvedl prezident Taipei Tech Leehter Yao, který včera spolu s vedoucím sekce zahraničních vztahů National Taipei University of Technology Shiao-Shing Chenem a dvěma zástupci Taipejského ekonomického a kulturního centra v Praze navštívil naši univerzitu.

„Osvědčili se nám také Double Degree či Joint Degree programy, popřípadě vytváření mezinárodních týmů, které řeší výzkumné záměry a společně publikují výsledky. K tomuto bodu chci podotknout, že jsme velmi úspěšnými příjemci státních dotací do výzkumu,“ dodal Leehter Yao, prezident univerzity, která v žebříčku QS University Rankings 2016: Asia zaujímá 112. místo.

Technická univerzita v Liberci a její tchajwanský protějšek jsou si blízké velikostí i zaměřením mnoha studijních oborů. Univerzitu Taipei Tech založila v roce 1912 japonská vláda, dnes má okolo 13.000 studentů, z toho je asi 540 zahraničních. Nabízí také obory humanitního a ekonomického směru, převážná část studijních oborů je ovšem zaměřena na techniku a informatiku.

„Naše univerzita se vyznačuje orientací na průmyslovou sféru, spolupracujeme s celou řadou významných podniků, například se společností Pegatron, kterou založil náš absolvent a která kompletuje veškeré součástky iPhonů, či takový gigant jako je společnost ASUS,“ uvedl Shiao-Shing Chen.

„Děláme také základní výzkum, ovšem hlavním naším zaměřením je výzkum, který přináší praktické výsledky pro průmysl. V tom jsou si naše univerzity podobné a na této bázi bych hledal další možnosti spolupráce,“ uvedl na včerejší schůzce rektor TUL Zdeněk Kůs a dodal: „V oblasti Asie se nám daří rozvíjet spolupráci s mnoha univerzitami, s těmi tchajwanskými jsme zatím na začátku vzájemných vztahů a mohu za Technickou univerzitu v Liberci říci, že budeme rádi kooperaci s Tchaj-wanem rozšiřovat.“

V tomto roce se Technické univerzitě v Liberci daří prohlubovat spolupráci v jihovýchodní Asii. Na začátku května podepsal rektor Zdeněk Kůs a rektor tchajwanské Kao Yuan University Tseng Tsahn-Deng Memorandum of Understanding, jen o pár dní později podepisoval opět na naší půdě tento základní dokument stvrzující ochotu ke spolupráci s prorektorem University of Science Malaysia v Penangu Omarem Osmanem. Začátkem června navštívil naši univerzitu Eka Simanjuntak, generální ředitel společnosti Wacana Tata Akademika, která zprostředkovává kontakty na vysoké školy a výzkumné instituce v Indonésii.

Stejně jako tito hosté i Leehter Yao, prezident Taipei Tech, si včera se svým doprovodem prohlédl naše laboratoře.

Radek Pirkl