Pomáhají nám získávat studenty v zahraničí

Zleva Bharath Kumar Pamujula, Abiola Adeyeye a Alamgir Hossain

Zástupci agentur, které propagují evropské univerzity mezi studenty v Indii, Bangladéši, Pákistánu a také Nigérii, se minulý týden seznamovali s naší univerzitou.

Náborové agentury dokáží nejen účinně propagovat naši univerzitu v cílových zemích, ale pomohou osloveným uchazečům také s výběrem oboru, s vyplněním přihlášky, se zajištěním termínu konzultace na ambasádě či s překlady klíčových dokumentů do češtiny. Jsou nápomocné při celé řadě administrativních procedur, které musí zahraniční student absolvovat, pokud chce přicestovat do Liberce za studiem.

„Tím, že budeme část administrativních úkonů delegovat na agentury, se výrazně zvýší naše šance na to, že student k nám opravdu nastoupí ke studiu. Administrativní proces je velmi složitý a 98 % uchazečů o studium na naší univerzitě jím zatím nezvládá samostatně projít,“ říká vedoucí zahraničního oddělení TUL Lucie Koutková.

Alamgir Hossain z Bangladéše, Abiola Adeyeye z Nigérie a Bharath Kumar Pamujula zastupující Indii a Pákistán přijeli minulý týden na naši univerzitu a věnovali tři dny tomu, aby si vše prohlédli a na všechno se vyptali. Viděli od laboratoří přes knihovnu a sportovní zázemí po pokoje na harcovských kolejích vše. A prohlédli si také město.

„Nadchlo je vybavení laboratoří na CxI, líbilo se jim také prostředí a okolí Liberce. Po tři dny své návštěvy obědvali v menze a byli s kvalitou jídla velmi spokojení. Naše univerzita je určitě zaujala, jak můžeme usuzovat i z velmi konkrétních dotazů týkajících se studia a života v Liberci, které si připravili,“ doplňuje k návštěvě Ivana Pekařová ze zahraničního oddělení.

Jako velkou přednost studia v České republice vyzdvihovali hosté z náborových agentur náklady na život. V České republice se pohybují okolo 300 liber za měsíc, ve Velké Británii jsou dvojnásobné. Finančně příznivé jsou pro zahraniční studenty-samoplátce také poplatky za studium. Na naší univerzitě se pohybují od 3.500 dolarů za akademický rok podle typu a náročnosti studijního programu.

„Vstříc chceme vyjít studentům ze zahraničí i nabídkou oborů. V nadcházejícím akademickém roce proto podruhé otevřeme na fakultě strojní obor Mechanical Engineering v angličtině a letos nově otevře ekonomická fakulta magisterský obor Business Administration také v angličtině,“ říká Lucie Koutková.

Podle zpětné vazby od uchazečů o studium jsou naše možnosti do budoucna mnohem širší, mladí lidé z Asie a z Afriky mají velký zájem o studium nanovláken, mechatroniky a dalších našich programů, které zatím v angličtině nenabízíme.

Dalším vítaným krokem po první seznamovací návštěvě agentů náborových agentur by byl podpis smlouvy, který by agenturu zavazoval k tomu, že bude propagovat studium na TUL v zahraničí a pomáhat uchazečům vyřídit vstupní procedury.

Zatím má Technická univerzita v Liberci smlouvu s několika málo agenturami, jedna z nich působí v Indii a Pákistánu.

„Daří se nám tam nabírat studenty úspěšně. Loni u nás i díky práci této partnerské agentury začalo studovat 14 studentů z Indie na fakultě strojní. Na fakultě textilní dnes studuje téměř 40 indických a pákistánských studentů v doktorském studiu,“ shrnuje Lucie Koutková a doplňuje: „Značný podíl na tom má také fungující spolupráce s ambasádou v Novém Dillí. Česká republika klade, bohužel, mnoho administrativních překážek do přijímacího procesu studentů. Bez perfektní spolupráce s ambasádou v dané zemi, by sem mnohdy ani vytrvalí uchazeči o studium neměli šanci přijet.“

V asijských zemích neustále roste poptávka po kvalitním studiu na vysokých školách v Evropě, ve Spojených státech, Kanadě a Austrálii. Podle průzkumů British Council bude v následujících deseti letech nejvíce postgraduálních studentů vyjíždět především z Indie, Indonésie, Pákistánu a Saúdské Arábie, významně svými studenty do evropských a amerických škol přispějí také africké země, zejména Nigérie či Kamerun.

A jsou na evropských univerzitách vítáni – počet zahraničních studentů je pro západní univerzity totiž stále cennějším ukazatelem internacionalizace akademického prostředí, který má pro univerzity vítaný finanční efekt.

„Možná ještě větším přínosem jsou pro nás nové kontakty, poznávání jiného přístupu k práci a také zlepšování jazykových dovedností. Vědecká komunita je dnes prakticky bez hranic. V globálním prostředí spolupracujeme s vědeckými pracovišti a univerzitami na celém světě – v Evropě, Asii, Americe, Kanadě – a navazujeme stále nové kontakty,říká rektor TUL Zdeněk Kůs.

„Je naprosto nezbytné, abychom jako výzkumná vysoká škola měli především zahraniční studenty doktorských studijních programů, u nichž se předpokládá, že se stanou vědeckými pracovníky. Velké šance vidím v propojení a ve výměně diplomovaných studentů, kteří by mohli v rámci studia kooperovat také s průmyslovými podniky. Naši studenti ve firmách v zahraničí a zahraniční studenti v českých podnicích. Je proto potřeba zlepšit prezentaci naší univerzity v zahraničí, a to i ve smluvní spolupráci s agenturami, které budou naši univerzitu v zahraničí představovat,doplnil rektor Kůs.

-red-

Možná Vás bude zajímat
Podrobněji o náboru studentů v Asii čtěte v tištěné verzi časopisu T-UNI 360 – s. 4–6. V úvodu čísla (březen 2015) je rozhovor s rektorem Zdeňkem Kůsem k tomuto tématu

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce