Představitelé hasičů a policie si prohlédli naše laboratoře

Při včerejší návštěvě si zástupci sborů hasičů a policie prohlédli vývoj protipovodňových bariér a testování materiálů odolných vůči extrémnímu žáru. Nenechali si ujít také ukázky 3D tisku a prohlídku nanospideru.

Plukovník Slavomír Bell, ekonomický náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, a plukovník Vladimír Libnar, náměstek pro ekonomiku ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, spolu s dalšími sedmi kolegy navštívili včera naši univerzitu.

Cílem bylo prohlédnout si laboratoře Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) specializující se na výzkum blízký zaměření obou sborů. Předcházela prezentace činnosti CxI i dalších univerzitních pracovišť. Prorektor Pavel Němeček, který delegaci provázel, zdůraznil především aplikovatelnost výsledků univerzitních týmů a úzkou návaznost našeho výzkumu na požadavky z firem a průmyslových podniků.

„Výsledky, kterých dosahujeme, jsou publikovány v renomovaných časopisech, ale u toho nezůstáváme. Chceme, aby naše poznatky obohatily také výrobní sféru. V laboratořích proto řešíme řadu konkrétních zakázek smluvního výzkumu, který si zadávají a platí firmy. Příjmy z této činnosti jsou pro Technickou univerzitu v Liberci výrazným finančním zdrojem, který čím dál více převyšuje objem peněz přidělených ministerstvem za to, že učíme,“ uvedl prorektor Pavel Němeček.

Spolu s proděkanem Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Milošem Hernychem také vyzdvihli multidisciplinární a internacionální prostředí univerzity.

„Pro některé výzkumné úkoly, které jsou třeba na pomezí techniky a biologie nebo medicíny a kybernetiky máme tak specifické požadavky na kvalifikaci, že bychom se neobešli bez náboru odborníků v zahraničí. Potkáte u nás proto mladé vědce z Indie, Polska, Vietnamu, Turecka, Filipín, Kanady a mnoha dalších zemí,“ řekl včera delegaci hasičů a policie Miloš Hernych.

Úvodní prezentace obou zástupců univerzity se soustředila také na body možné spolupráce hasičského a policejního sboru s vědeckými týmy naší univerzity. K ilustrování možností, které univerzitní vědecká pracoviště skýtají, následovala prohlídka vybraných laboratoří CxI.

Delegace projevila zájem o výzkum v oblasti žáruvzdorných materiálů, které jim představili v oddělení přípravy a analýzy nanostruktur. Tematická vzhledem k zaměření delegace byla i prohlídka vývoje protipovodňových bariér na oddělení konstrukce strojů.

Hosté se dále zajímali o 3D tisk, se kterým je seznámili v laboratoři rapid prototyping. Prohlídka končila ukázkou elektrostatického zvlákňování na Nanospideru.

Jak při březnové návštěvě policejního prezidenta Tomáše Tuhého v Liberci připomněl rektor Zdeněk Kůs, Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem vnitra ČR již řeší konkrétní projekty. Na fakultě textilní například aktuálně probíhá výzkum zadaný generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR zaměřený na optimalizaci parametrů funkčních oděvů hasičů. Ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému také připravovala naše univerzita dva roky obor Zdravotnický záchranář, který jsme otevřeli na Fakultě zdravotnických studií (tehdy Ústavu zdravotnických studií TUL) loni v říjnu.

Mimo jiné ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR pořádají geoinformatici naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické každým rokem na podzim Dny geografických informačních systémů – GIS Days Liberec, které navštívily již tisíce školáků.

Další oblasti možné spolupráce hasičů a policie tkví kromě materiálového výzkumu také ve vývoji a správě databází, vývoji počítačových modelů, v postulování odborných postupů zaměřených na počítačovou kriminalitu apod.

Radek Pirkl