Rektor Kůs převzal ocenění od klastru Clutex

Rektor Zdeněk Kůs přebírá ocenění od Libuše Fouňové.jpg
Rektor Zdeněk Kůs přebírá ocenění od Libuše Fouňové

Klastr technické textilie slaví letos 10 let od svého založení a jeho vedení se rozhodlo ocenit rektora Technické univerzity v Liberci za podporu a pomoc.

Ocenění předala ve čtvrtek 15. září rektorovi Zdeňku Kůsovi i jménem prezidenta správního výboru klastru Jana Heřmanského Libuše Fouňová, manažerka Clutexu. Poděkování za spolupráci se dostalo také děkance fakulty textilní Janě Drašarové.

Klastr Clutex, jehož je Technická univerzita v Liberci členem, pořádal včera na půdě naší univerzity přátelské setkání u příležitosti oslav kulatého výročí vzniku. Na setkání představili někteří členové Clutexu výsledky projektů řešených v rámci klastru.

Textilní zkušební ústav představil vývoj nového typu chirurgických nití viditelných technikou NMR vhodných pro permanentní aplikace jako zdravotnický prostředek in-vivo, VÚB prezentoval výzkum, vývoj a aplikační ověření komfortního spodního prádla se zaměřením na dosažení maximálního uživatelského komfortu pro osoby se sníženou pohyblivostí, zástupci firmy SINTEX představili opakovaně použitelné funkční 3D složené struktury pro prevenci dekubitu v klinické a domácí zdravotní péči, firma Nyklíček a spol. s.r.o připravila ukázku aplikace elektronických prvků v textiliích a Technická univerzita v Liberci prezentovala vývoj technologie tisku bavlněných osnov pro výrobu textilií s originálním vzorováním.

Setkání členů klastru bylo navíc podtrhnuto třetím ročníkem soutěže vyhlašované Střední průmyslovou školou textilní v Liberci Oděv a Textil Liberec 2016 aneb Bez textilu by nebylo oděvu, jejímiž jsou Clutex a Technická univerzita v Liberci partnery. Soutěž módních kolekcí žáků základních a středních škol se konala po celý čtvrtek v univerzitní aule. Během dne si členové soutěžních týmů i jejich pedagogové a spolužáci prohlédli laboratoře fakulty textilní.

Rektor Zdeněk Kůs dostal ocenění od Clutexu  v úvodu studentské soutěžní přehlídky. „Naše fakulta textilní je jedním z nejlepších výzkumných ústavů v oblasti textilu na světě. Jsem rád, že dnes budete mít možnost se do jejích laboratoří podívat a přesvědčit se sami. Doufám, že si k nám vy, mladí zájemci o textil, podáte za pár let přihlášku a že se tady zase uvidíme,“ řekl rektor Zdeněk Kůs mladým účastníkům a divákům soutěže Oděv a textil.

Clutex – klastr technické textilie, o.s.

Vznikl před deseti lety jako sdružení firem, výzkumných ústavů a dalších institucí, které pracují v oblasti textilu. Členské podniky, které si mohou svým zaměřením i konkurovat, v platformě Clutexu kooperují: společně snáze dosáhnou na podporu projektů orientujících se na inovace v oblasti textilu. Členy klastru Clutex  jsou firmy VEBA, STAP, KOH-I-NOOR, Papillons ad., dále jsou to Textilní zkušební ústav, VÚTS a další výzkumné a vývojové instituce. Technická univerzita v Liberci je členem klastru od jeho založení. Clutex sídlí v Liberci.

Radek Pirkl